PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Złamałam V kość śródstopia. Zwichnęłam rzepkę praw…

Złamałam V kość śródstopia. Zwichnęłam rzepkę prawą

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 03-07-2009

Fot. arch. zdrowemiasto.pl
 
Cztery lata temu zwichnęłam rzepkę prawą, przez miesiąc miałam ją usztywnioną, później rehabilitacje i przez 3 lata wszystko było w porządku. W ciągu ostatniego roku rzepka zaczęła mi się zwichać. Lekarze zdiagnozowali nawrotowe zwichnięcie rzepki i do czerwca czekam na operację. Niestety, kolano mnie boli z dnia na dzień coraz bardziej, pomimo iż od miesiąca rzepka ani razu nie "wyskoczyła", odczuwam bóle podczas chodzenia, a także siedzenia czy leżenia. Ból, początkowo w okolicach rzepki, przeniósł się teraz do bocznej (wewnętrznej) części kolana, nieco nad rzepkę. Czy są jakieś sposoby na zmniejszenie bólu, jakieś ćwiczenia, może opaski uciskowe? I czy operacja może pogorszyć stan kolana? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Patrycja z Poznania, lat 23

Zmniejszenie bólu zazwyczaj uzyskuje się poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych (działajace ogólnie - Paracetamol, Pyralgina; o działaniu przeciwzapalnym - Ibuprom, Diclofenac, Ketoprom; działające ośrodkowo - Nefopam, Tramal). Równie często w tym celu stosuje się fizykoterapię (laser, terapuls, diadynamic). Niektórzy uciekają się do medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura).
Istnieje orteza stabilizująca rzepkę (kod zaopatrzenia 9150.23). Relacje pacjentów są rozbieżne. Sądzę, że najlepiej podejść do sklepu zaopatrzenia ortopedycznego i obejrzeć, może pozwolą przetestować.
Z reguły operacje przeprowadzane są w celu polepszenia sytuacji pacjenta, choć oczywiście przy wystąpieniu powikłań stan po zabiegu może być odczuwany jako gorszy. Proponuję całą sprawę omówić z lekarzem, który ma Panią operować.

Złamałam V kość śródstopia. Zastosowane leczenie: 4 tygodnie w gipsie, 3 tyg. w longecie i 3 razy dziennie pole magnetyczne, które mam u siebie w domu. Złamanie ponoć nie nadaje się do leczenia operacyjnego, bo złamanie przebiega po długim skosie. Zastanawiam się, czy po w sumie 7 tygodniach będzie to już zrośnięte, czy może okaże się, że najbliższe 2 miesiące będę unieruchomiona? Oto linki do zdjęć rtg, które przedstawiają sprawę...
Pozdrawiam serdecznie! Ewa z Rumii, lat 23


ortopeda_200b.jpg ortopeda_200c.jpg ortopeda_200d.jpg


Kości śródstopia zazwyczaj zrastają się przez 6-8 tygodni. Obraz radiologiczny jest "opóźniony" względem stanu faktycznego (czasami o kilka tygodni). Większość ortopedów ocenia zrost w badaniu klinicznym i na podstawie wywiadu (dolegliwości odczuwanych lub nie) traktując radiogramy jako badanie pomocnicze. Na podstawie przesłanych radiogramów domniemuję, że doszło u Pani do niewielkiego przesunięcia się odłamów kostnych (stąd nieco dłuższa przebudowa kostna złamania), widoczny jest już zrost na poziomie obu korówek kości.

20-02-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 03-07-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe