PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Ponad rok temu doznałem kontuzji kolana. Całkowici…

Ponad rok temu doznałem kontuzji kolana. Całkowicie uszkodzone więzadło poboczne kolana lewego i więzadło krzyżowe

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 03-07-2009

Fot. arch. zdrowemiasto.pl
 
Ponad rok temu doznałem kontuzji kolana. Grałem wtedy w tzw. zośkę (fot.). Po mniej więcej pół roku robioną miałem artroskopię. Okazało się, że miałem pękniętą łąkotkę boczną (lekarze wycieli jej część) oraz chondromalacje kłykcia bocznego kości udowej stopnia II. Lekarze zalecili mi ćwiczenia na odbudowę mięśni i pozwolili jeździć na rowerze. Po miesiącu noga bolała mnie dużo mniej, ale od tamtego czasu nic się nie zmieniło. W kwietniu zacząłem brać glukozaminę, ale też nie pomaga. Od czasu kontuzji nie uprawiam żadnego sportu, nie przeciążam kolana. Czy jest jakaś szansa, żebym mógł wrócić do sportu, do normalnego życia? Adam, lat 18, woj. zachodniopomorskie

Ciekawy rodzaj sportu.
Powrót do sportu uzależniony jest w dużej mierze od Pana nastawienia. Uszkodzenie łąkotki wydaje się być całkowicie wyleczone. Jako przyczyna dolegliwości jawi się nam chondromalacja (statystycznie rzecz ujmując to dość częsty powód). Stosowanie chondroprotekcji jest jak najbardziej wskazane.
zoska_12.jpgMożna dołączyć jeszcze zabiegi fizykoterapeutyczne i wiskosuplementację (zastrzyki do kolana). Ponadto chrząstka stawowa odżywia się poprzez dyfuzję z płynu stawowego, dla prawidłowego odżywiania powinniśmy zapewnić krążenie płynu wewnątrz stawu, a możemy to zapewnić jedynie poprzez ruch stawu. Polecaną formą ruchu jest jazda na rowerze (może początkowo stacjonarnym).

Jestem po wypadku, w wyniku którego zostało całkowicie uszkodzone więzadło poboczne kolana lewego i więzadło krzyżowe tej samej nogi. W zeszłym roku nastąpiła rekonstrukcja więzadła pobocznego (będąc w szpitalu stosowałam antykoncepcję hormonalną i zostały mi podane zastrzyki przeciwzakrzepowe). W lipcu zostanie zoperowane więzadło krzyżowe. Moje zasadnicze pytanie dotyczy antykoncepcji hormonalnej, tzn. czy szykując się na zabieg, powinnam odstawić tabletki? Spotkałam się z dwiema różnymi opiniami: lekarz ginekolog zalecił odstawienie, natomiast ortopeda traumatolog stwierdził, że jest to niepotrzebne. Czy rzeczywiście muszę zaprzestać antykoncepcji hormonalnej? Zaznaczam, że w czasie przewidywanej operacji będę miała miesiączkę a dzięki tabletkom mogłabym ją przesunąć. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Kasia, lat 25, Wrocław

Prowadzenie antykoncepcji hormonalnej sprzyja (m.in.) powstawaniu zaburzeń zakrzepowo-zatorowym w obrębie kończyn dolnych. Podobne działanie będzie miało ograniczenie Pani mobilności po wykonanym zabiegu operacyjnym (zwłaszcza zabiegu przeprowadzanym na nasadach kości z możliwością "uwolnienia" tłuszczu śródszpikowego). Standardowo przy takich zabiegach włącza się leczenie profilaktyczne (heparyny drobnocząsteczkowe), co ma zmniejszać ryzyko takiego stanu rzeczy. Istnieją oczywiście inne czynniki zwiększające ryzyko zaburzeń naczyniowych, np.: nadwaga, przewlekła niewydolność żylna.
Zazwyczaj przed zabiegami ginekologicznymi hormonoterapia jest wstrzymywana (około miesiąc przed planowanym zabiegiem). Kontrolowane są parametry krzepnięcia krwi. Podejmowane jest ryzyko operacji. Wydaje się, że w większości ośrodków ortopedycznych takim rygorom poddawani są pacjenci przed tzw. "dużymi" zabiegami (alloplastyka biodra czy kolana, operacja w obrębie kręgosłupa).
Jeśli sytuacja ta budzi Pani wątpliwości i nie wyznaje Pani zasady "no risk, no fun", to bezpieczniej byłoby świadomie zrezygnować przed zabiegiem z antykoncepcji.

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 03-07-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe