PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Alergolog, Pulmonolog » Choruję na astmę, mam również alergię pokarmową i …

Choruję na astmę, mam również alergię pokarmową i wziewną. Badanie PEF

DONIESIENIA LISTONOSZA. ALERGOLOG, PULMONOLOG

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik

zdrowemiasto.pl | dodane 03-07-2009

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik
 
Choruję na astmę od 2. roku życia. Mam również alergię pokarmową i wziewną. Gdy byłam mała choroba była dość dokuczliwa. Bardzo często leżałam w szpitalu z powodu duszności. Z czasem one ustąpiły (nie do końca, czasem zdarzało się, że w ciągu miesiąca leżałam dwa razy w szpitalu), ale potrafiłam z nią żyć. Rok temu dostałam strasznej duszności. Objawy tak sie nasilały, że w ciągu 4 minut straciłam przytomność. Lekarze zrobili intubację i ponoć to nie pomagało, nie mogli mnie odratować. Jednak udało się. Zostałam przewieziona do szpitala w Bydgoszczy, leżałam tam miesiąc (raz w jednym, raz w drugim szpitalu). Tam okazało się, że mam refluks żołądkowo-przełykowy. I to właśnie spowodowało tę duszność. Kwasy zablokowały układ oddechowy. Obecnie nie mam problemów z dusznością (czasem lekkie świsty). Na wuefach nie ćwiczę od 4 lat. Dziś zażywam: Controlog 20, Oxis 9, flixotide 250, singular 10 i cleratine. W razie duszności mam buventol oraz (na wszelki wypadek, czego bardzo się boję użyć) fastjek - adrenaline w zastrzyku. Nurtuje mnie, czy jest jakiś chirurgiczny sposób na pozbycie się astmy? Czy w przyszłości, mając np. 60 lat, będę w stanie chodzić w ogóle? Bardzo proszę o pomoc. Natalia, lat 18, Inowrocław

Nie można ocenić przebiegu astmy. Jest Pani leczona odpowiednio. Obciąża Panią pobyt w szpitalu i ciężki stan. Jeżeli jednak będzie Pani przestrzegać zasad leczenia, unikać sytuacji zaostrzających chorobę, jej przebieg może być lekki. Nie ma żadnych sposobów leczenia operacyjnego. Dodatkowo polecam badanie układu oddechowego tzw. badanie PEF (peak expiratory flow), czyli pomiar szczytowego przepływu wydechowego, taka mała domowa spirometria.
Badanie polega na wykonaniu maksymalnego wydechu poprzedzonego maksymalnym wdechem do aparatu, który odnotowuje największy przepływ powietrza. Wynik wyrażony jest odpowiednio w litrach na minutę bądź litrach na sekundę. Pomiar powinien być przeprowadzony rano po przebudzeniu, przed przyjęciem leku rozszerzającego oskrzela (o ile chory go stosuje), przy użyciu tego samego urządzenia i za każdym razem w tej samej pozycji (siedzącej bądź stojącej). Niekiedy wskazane jest również przeprowadzenie pomiaru w godzinach popołudniowych. Badanie należy wykonać trzykrotnie, odnotowując największą uzyskaną wartość PEF. Korzystne jest zapisywanie wartości PEF w formie wykresu w odpowiednio przygotowanej do tego celu tabeli, co ułatwia ocenę wahań dobowych i trendu w trakcie długoterminowej obserwacji. Okresowo pomiar powinien być przeprowadzany w obecności lekarza w celu oceny poprawności wykonania. Więcej na ten temat znajdzie Pani na stronie internetowej pod adresem www.astma.waw.pl.

28-08-2007

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, 03-07-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe