Hemoroidy. Żylaki odbytu. Proktolog. 10 zaleceń profilaktycznych w chorobie hemoroidalnej
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Proktologia » Hemoroidy. 10 zaleceń profilaktycznych w chorobie …

Hemoroidy. 10 zaleceń profilaktycznych w chorobie hemoroidalnej

PORADNIK MEDYCZNY. PROKTOLOG

Dr n. med. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog

zdrowemiasto.pl | dodane 04-06-2009

Dr n. med. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog
 
Choroba hemoroidalna ze względu na częstość występowania zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Choroba hemoroidalna, potocznie nazywana żylakami odbytu bądź hemoroidami, jest w pełni wyleczalna. Wskazaniem do leczenia nie są hemoroidy (guzki krwawnicze - niewielkie struktury anatomiczne podtrzymujące szczelność odbytu, zwykle trzy, posiada je każdy zdrowy człowiek), ale objawowa choroba hemoroidalna: krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia podczas oddawania stolca, czasami świąd, pieczenie lub, rzadziej, ból w okolicy odbytu.

10 zaleceń profilaktycznych w chorobie hemoroidalnej

  1. Stosuj urozmaiconą dietę: pokarmy bogate w błonnik, dużo produktów zbożowych, chleb razowy, owoce, warzywa.
  2. Pij dużo wody i soków, co najmniej 1,5-2 litry na dobę.
  3. Unikaj potraw, które mogą wywoływać podrażnienie (pikantnych, alkoholu) lub pobudzenie jelit (kawa, herbata).
  4. Wykonuj regularnie ćwiczenia gimnastyczne, chodź na spacery, pływaj. Unikaj jazdy konnej i jazdy na rowerze.
  5. Unikaj noszenia dużych ciężarów.
  6. Korzystaj z toalety w określonym czasie np.: po obudzeniu się, po wypiciu szklanki wody.
  7. Nie noś obcisłej odzieży.
  8. Szczególnie przestrzegaj zasad higieny osobistej, unikaj materiałów, które mogą być przyczyną podrażnienia przy dłuższym stosowaniu.
  9. Nie przebywaj zbyt długo w ciepłych miejscach.
  10. Unikaj siedzącego trybu życia.
REKLAMA
hemoroidy, leczenie hemoroid??w, Krak??w chirurg onkolog, proktolog, flebolog


Dr n. med. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog, 04-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

proktolog_narzedzia_180.jpgAnoskopia - badanie proktologiczne, trwa kilka lub kilkanaście minut, wprowadza się odpowiedni wziernik (instrument pokryty środkiem znieczulającym miejscowo) przez odbyt i ogląda hemoroidy, kanał odbytu.
Endoskopia – metoda badania lekarskiego polegająca na oglądaniu od wewnątrz narządów organizmu za pomocą wziernika. Przykładem może być gastroskopia (wziernikowanie żołądka), rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy).
Kolonoskopia - badanie endoskopowe całego jelita grubego (przez odbyt do jelita grubego, a następnie do końca jelita), polega na oglądaniu wnętrza jelita, bardzo giętkim optyczno-elektronicznym aparatem (kolonoskop). Budowa endoskopu umożliwia oglądanie wnętrza jelita w naturalnych barwach na monitorze, ponieważ aparat na końcu posiada mikrokamerę, a potrzebne światło doprowadzane jest światłowodem. Przez wewnętrzny kanał aparatu można wprowadzić różne akcesoria służące do pobierania tkanki do badania, a także do wykonywania zabiegów (np. usuwanie ciał obcych, polipów, tamowania krwawień, etc.). Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha, ale doznania te są odpowiednio łagodzone w czasie trwania badania.
Manometria odbytowo-odbytnicza – jeden z rodzajów instrumentalnych badań proktologicznych, w którym ocenia się funkcje zwieraczy odbytu. Metoda służy do pomiaru ciśnień w bańce odbytnicy i regionie zwieraczy.
Proktologia – dziedzina medycyny zajmująca się chorobami odbytnicy i odbytu. Lekarz proktolog, najczęściej chirurg, specjalizujący się w leczeniu chorób proktologicznych, ale także może to być lekarz np. internista-hematolog lub chirurg gastroenterolog, który, po przejściu szeregu szkoleń, zdobyciu odpowiednio wysokich kwalifikacji, również może zajmować się leczeniem wybranych schorzeń proktologicznych (np. leczeniem hemoroidów) lub kwalifikować pacjentów do dalszego leczenia chirurgicznego.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe