Ginekolog. Słownik ginekologiczny
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ginekologia » Ginekolog. Słownik ginekologiczny

Ginekolog. Słownik ginekologiczny

PORADNIK MEDYCZNY. GINEKOLOG

dr n. med. Stanisław Skublicki, ginekolog, położnik

zdrowemiasto.pl (arch. 2005) | dodane 02-06-2009

Dr n. med. Stanisław SKUBLICKI, ginekolog, położnik, nauczyciel akademicki, ordynator Oddziału Patologii Ciąży Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych przy Wojewódzkim Szpitalu im. Dr. J. Biziela w Bydgoszczy, wieloletni oddany Internautom lekarz poradni internetowej ZdroweMiasto.PL. W latach 2002-2005 w ramach bezpłatnego poradnictwa internetowego udzielił naszym Czytelnikom ponad 8 tys. porad, z których część opublikowana jest w dziale DONIESIENIA LISTONOSZA. Zmarł nagle 20 grudnia 2005 roku. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Redakcja
 
Cykl płciowy (jajnikowy) – comiesięczne przemiany w jajniku, w wyniku których dojrzewa nowa komórka jajowa oraz wytwarzane są hormony płciowe – estrogeny i progesteron.

Cykl miesiączkowy – comiesięczne przemiany w macicy, których celem jest przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli do zapłodnienia nie dochodzi, błona śluzowa zostaje złuszczona w czasie krwawienia miesiączkowego.

Estrogeny i progesteron – hormony płciowe żeńskie wydzielane przez jajniki w cyklu płciowym, mają wpływ na płodność kobiety, ale również na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów w organizmie.

Przydatki macicy – jajnik i jajowód tworzą anatomiczną i czynnościową całość i wspólnie określane są jako przydatki macicy.

Owulacja (jajeczkowanie) – pęknięcie pęcherzyka Graafa w jajniku, w ten sposób powstaje komórka jajowa. Najczęściej odbywa się w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się również zaraz po i krótko przed miesiączką.

Brak miesiączki – sześciomiesięczny brak krwawienia miesiączkowego u kobiety, która do tej pory normalnie miesiączkowała. Najczęściej jest wynikiem ciąży. Stosunkowo często spowodowany jest zbyt radykalnym odchudzaniem z nadmiernie szybkim zmniejszeniem wskaźnika masy ciała.

Menopauza – ostatnia miesiączka w okresie przekwitania, po której następuje co najmniej sześciomiesięczna przerwa w krwawieniach. W krajach europejskich występuje między 48. a 52. rokiem życia.

Przekwitanie (klimakterium) – okres przejściowy – trwający 3 do 5 lat – w którym wygasa czynność hormonalna jajników. W połowie tego okresu występuje menopauza.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - uzupełnianie braku hormonów (estrogenów i progesteronu) w okresie przekwitania i w latach późniejszych.

Osteoporoza – utrata tkanki kostnej, szczególnie nasilona u kobiet po menopauzie.

Hyperprolaktynemia – nadmierne wydzielanie hormonu – prolaktyny przez przysadkę mózgową. Powoduje mlekotok, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, niepłodność.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – niemożność utrzymania moczu w chwili wzrostu ciśnienia śródbrzusznego np. kaszlu, śmiechu, kichnięcia, podnoszenia ciężkiego przedmiotu. Występuje u około 10% kobiet w okresie przekwitania.

Upławy – nieprawidłowa wydzielina pochwowa, najczęściej (ale nie zawsze!) spowodowana zakażeniem. Konieczne są identyfikacja rodzaju zakażenia i zastosowanie leczenia, które czasami musi być powtarzane.

Endometrioza – rozwój błony śluzowej macicy poza jamą macicy, najczęściej w miednicy małej, w jajowodach, w bliznach pooperacyjnych. Powoduje szereg dolegliwości bólowych oraz niepłodność.

Cytologia – pobrane złuszczone komórki szyjki macicy po zabarwieniu oglądane są pod mikroskopem. Na podstawie ich wyglądu następuje wstępna selekcja badanych kobiet pod kątem zagrożenia rakiem szyjki macicy.

Niepłodność (sterylitas) – według aktualnej definicji o niepłodności mówi się, gdy nie dochodzi do zajścia w ciążę po roku regularnego współżycia płciowego bez stosowania antykoncepcji. Dotyczy 15 do 20% wszystkich par.

Niepłodność (infertilitas) – niemożność donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka.

Hirsutyzm – nadmierny wzrost włosów u kobiet w miejscach, które uznaje się za charakterystyczne dla drugorzędowych męskich cech płciowych. Towarzyszy mu często trądzik oraz przetłuszczanie włosów i skóry.

Wkładka maciczna antykoncepcyjna (spirala) – istnieje kilka rodzajów wkładek antykoncepcyjnych. Najczęściej stosuje się wkładki z miedzią, a w ostatnich latach również zawierające hormon płciowy – progesteron. Skuteczność antykoncepcyjna wkładek jest wysoka, ale zdarzają się ciąże wewnątrzmaciczne oraz pozamaciczne.

Krioterapia – leczenie zmian w obrębie szyjki macicy (nadżerek) przez zamrażanie, a więc użycie niskich temperatur wytwarzanych przez podtlenek azotu lub ciekły azot. Leczenie bezbolesne.

Zapalenie przydatków macicy – częste schorzenie ginekologiczne spowodowane infekcją bakteryjną (również chlamydią, rzeżączką, a nawet gruźlicą). Może być ostre lub przewlekłe. Szczególnie te ostatnie bywają przyczyną niepłodności.

Histerosalpingografia (HSG) – prześwietlenie macicy i jajowodów, wykonywane głównie w celu poznania przyczyny niepłodności.

dr n. med. Stanisław Skublicki, ginekolog, położnik, 02-06-2009, zdrowemiasto.pl (arch. 2005)

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

 
Niepłodność i mężczyźni: zapłodnienie in vitro. Zobacz film! prasowe.com, 27-09-2010
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe