Antykoncepcja, metody antykoncepcji, przerwa w antykoncepcji, wszystko o antykoncepcji, antykoncepcja poradnik. Antykoncepcja, czyli świadome macierzyństwo
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ginekologia » Ginekolog. Metody antykoncepcji. Antykoncepcja, cz…

Ginekolog. Metody antykoncepcji. Antykoncepcja, czyli świadome macierzyństwo

PORADNIK MEDYCZNY. GINEKOLOG

dr n. med. Stanisław Skublicki, ginekolog

zdrowemiasto.pl (arch. 2005) | dodane 03-09-2009

Dr n. med. Stanisław SKUBLICKI, ginekolog, położnik, nauczyciel akademicki, ordynator Oddziału Patologii Ciąży Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych przy Wojewódzkim Szpitalu im. Dr. J. Biziela w Bydgoszczy, wieloletni oddany Internautom lekarz poradni internetowej ZdroweMiasto.PL. W latach 2002-2005 w ramach bezpłatnego poradnictwa internetowego udzielił naszym Czytelnikom ponad 8 tys. porad, z których część opublikowana jest w dziale DONIESIENIA LISTONOSZA. Zmarł nagle 20 grudnia 2005 roku. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Redakcja
 
Metoda termiczna opiera się na wpływie żeńskich hormonów płciowych na temperaturę ciała kobiety. W czasie działania estrogenów, czyli do jajeczkowania temperatura jest niższa, natomiast po owulacji, pod wpływem progesteronu temperatura podwyższa się. Przy prawidłowym stosowaniu tej metody skuteczność jej jest dość wysoka, indeks Pearla wynosi 0,8 do 3.

Metoda obserwacji śluzu Bilingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Ogólnie można powiedzieć, że w pierwszej fazie cyklu (niepłodnej) w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka pochwy występuje suchość. Następnie rozpoczyna się okres płodny, który charakteryzuje się wilgotnością w okolicach zewnętrznych narządów płciowych spowodowaną występowaniem przezroczystego, rozciągliwego śluzu. Jajeczkowanie następuje tuż po szczycie wydalania śluzu i wówczas występują dni płodne.
Metody naturalne wymagają bardzo dokładnego omówienia, ponieważ tylko zrozumienie zasad ich stosowania pozwala osiągnąć dobre wyniki.

Prezerwatywa (środki mechaniczne)
Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym barierowym dla mężczyzn uniemożliwiającym przedostanie się nasienia do pochwy. Jej skuteczność jest niska i zależy od:
  • doświadczenia partnera
  • założenia prezerwatywy przed kontaktem z narządami płciowymi partnerki
  • unikania mechanicznego uszkodzenia prezerwatywy
  • unikania stosowania środków zwilżających na bazie oleju (który niszczy gumę)
  • stosowania nowej prezerwatywy przed kolejnym stosunkiem
  • stosowaniem prezerwatywy dobrej jakości
Prezerwatywy stanowią częściowe zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS.

Środki chemiczne (spermicydy)
Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu zdolności plemników do zapłodnienia przez ich inaktywację. Na 5 do 20 minut przed stosunkiem wprowadza się do pochwy krem lub globulki plemnikobójcze. Sposób ten wymaga od obojga partnerów pewnej cierpliwości i tolerancji, skuteczność jest dosyć niska. Zdarzają się odczyny uczuleniowe na środki chemiczne.

Stosunek przerywany
Najczęstsza metoda antykoncepcyjna w Polsce (około 40%), niestety, najmniej skuteczna. Oprócz niskiej skuteczności nie jest godna polecenia również z powodów psychologicznych. Zmniejsza satysfakcję ze współżycia u obojga partnerów, może prowadzić do nerwic płciowych, przedwczesnego wytrysku, impotencji, braku orgazmu u partnerki, dyspareuni.

Sterylizacja
W Polsce sterylizacja jest prawnie zabroniona. Może dotyczyć kobiety – polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów lub mężczyzny – podwiązaniu nasieniowodów. Są to metody nieodwracalne, chociaż teoretycznie można podjąć próbę rekonstrukcji jajowodów lub nasieniowodów z wątpliwym jednak skutkiem.
W praktyce dopuszcza się sterylizację kobiety na jej prośbę w przypadku, kiedy ewentualna ciąża może stanowić zagrożenie dla życia kobiety, chociaż w polskim prawodawstwie brak wyraźnej zgody na takie postępowanie.

Problem planowania rodziny i związanej z nim antykoncepcji jest bardzo szeroki, nie można omówić go dokładnie w ramach krótkiej pogadanki, dlatego zachęcam do lektury listów i odpowiedzi w dziale DONIESIENIA LISTONOSZA oraz do kontaktu z własnym lekarzem ginekologiem.

dr n. med. Stanisław Skublicki, ginekolog, 03-09-2009, zdrowemiasto.pl (arch. 2005)

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe