Gastroenterolog. Felieton gastroenterologiczny
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Gastroenterologia » Felieton gastroenterologiczny

Felieton gastroenterologiczny

PORADNIK MEDYCZNY. GASTROENTEROLOG

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 22-09-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Czy wiecie, drodzy mieszczanie, gdzie kończy się Wasze miasto a zaczyna wieś? Zapewne każdy z Was mógłby podać ulicę najostatniejszą z ostatnich w szeregu, lub wskazać ten obszar miasta, który do niego już nie należy. I powiedzieć - tam przebiega granica. Zapewne mielibyście rację. A czy pomyśleliście kiedyś o tym, że najbliższa Wam granica miejskości znajduje się w najbliższym sklepie spożywczym? A jeszcze bliżej - na Waszych talerzach?
Nawet dziś, gdy mleko „od krowy” pochodzi z fabryki mleka, a pomidorki zażywają słoneczka w solarium, nasza dieta wyznacza najbliższe nam granice sielskości. I zapewnia nieustanny kontakt z przyrodą.
Dlatego myśląc o gastroenterologii i Zdrowym Mieście chciałabym porównywać tę gałąź interny do dobrze zaopatrzonych delikatesów, do których regularnie dostarczane są liczne, wyśmienite produkty spożywcze, a resztki nie zalegają po kątach, tylko są systematycznie usuwane do śmietnika. Sklep jest wyposażony w systemy monitorujące pracę personelu i poziom zapasów. Sprawne systemy zapewniania jakości rozpoznają produkty o znikomej wartości i złej jakości, uszkodzone opakowania, wadliwe lub po prostu nie odpowiadające profilowi sklepu wyroby. Nad bezpieczeństwem czuwa sprawna firma ochroniarska, zaś podejrzani klienci są dyskretnie wypraszani za drzwi.

Tak działa nasz przewód pokarmowy!

A gastroenterologia jest działem interny zajmującym się chorobami przewodu pokarmowego. Choroby jelit, żołądka, wątroby (choć specjalistą „od wątroby” jest hepatolog), trzustki, a także przełyku i otrzewnej należą do chorób gastrologicznych. A ostatni odcinek przewodu pokarmowego - odbytnica i odbyt, zostały przekazane chirurgom specjalizującym się w chorobach tego odcinka, czyli proktologom.

Lek. med. Ewa Wojas, 22-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe