Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi
Strona główna » Informator » Kraj » Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjent…

Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi

INFORMATOR. Kraj

Karolina Stachelek

zdrowemiasto.pl | dodane 17-04-2020

Prof. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii
 
W związku z panującą pandemią koronawirusa prof. dr hab. med. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, w trosce o dobro i zdrowie zarówno lekarzy jak i pacjentów z przewlekłą chorobą nerek przygotował szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi.

Przypominamy, że dializa to zabieg ratujący życie. Jeśli ze względów medycznych jest wskazanie do rozpoczęcia dializ w tym okresie, nie można tego odkładać. Ze względu  epidemię CODIV-19 należy szczególnie rozważyć  rozpoczynanie dializy metodą otrzewnową, co pozwoli pacjentowi prowadzić dializy w domu i zmniejszyć ilość wizyt w szpitalu. Pierwszym etapem w tym przypadku jest założenie cewnika, które przeprowadza chirurg. Wymagany jest wobec tego krótki pobyt w szpitalu. To jednak nie powinno być barierą, bowiem korzyści, jakie przyniesie prowadzenie dializy w domu są nie do zlekceważenia. Należy rozważyć w tym przypadku korzyści względem ryzyka. Chorzy z COVID19 i na kwarantannie otrzymają leczenie.

Zalecenia (wybrane zalecenie z komunikatu konsultanta krajowego):

  • Wizyty w ośrodku dializ otrzewnowych/szpitalu należy ograniczyć do  przypadków ze wskazań nagłych (np. podejrzenie zapalenia otrzewnej, ciężkie zapalenie ujścia cewnika).
  • Pacjenci i ich rodziny powinni komunikować się z personelem ośrodka dializ przede wszystkim za pomocą środków teleinformartycznych.
  • Zalecam częste kontaktowanie się z pacjentami w sposób zdalny, by wcześnie rozpoznawać ich problemy zdrowotne i odpowiednio je leczyć.
  • Szczególnie korzystną metodą postępowania z pacjentami dializowanymi otrzewnowo w dużych ośrodkach dializy otrzewnowej wydaje się być zdalne monitorowanie pacjentów.
  • Dializa otrzewnowa może być znakomitą alternatywą do hemodializ. Można dużą część szkolenie pacjenta i opiekuna przeprowadzić zdalnie, a założenie cewnika do otrzewnej przeprowadzić zgodnie z wymaganymi procedurami, w tym badania pacjenta na obecność materiału genetycznego SARS-Cov-2.
  • Postępowanie przy infekcji COVID-19 u pacjentów dializowanych otrzewnowo, jest takie samo jak u wszystkich innych dializowanych.
  • Należy wyznaczyć szybki jednokierunkowy przepływ osób i procedur w czasie wizyty w ośrodku, włącznie z wypełnieniem kwestionariuszy klinicznych, zbadaniem ujścia zewnętrznego cewnika, konsultacją lekarską i dostosowaniem zaleceń dotyczących dalszego leczenia wraz z przepisaniem / wydaniem leków

- Opracowane dla personelu medycznego stacji dializ SZCZEGÓLNE ZALECENIA W ZAKRESIE OPIEKI NAD PACJENTAMI LECZONYMI DIALIZAMI OTRZEWNOWYMI powstały w celu usprawniania i zapewnienia opieki dializowanym pacjentom w trakcie epidemii. Musimy pamiętać, że zarówno pacjenci z potwierdzonym COVID-19, jak też objęci kwarantanną nadal muszą być leczeni. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie ciągłości terapii, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i ochrony dla personelu medycznego. W komunikacie zalecam przede wszystkim, aby chorzy dializowani pozostali w domu. Istnieją ośrodki wykorzystujące zdalny monitoring pacjentów leczonych w domu i jest to obecnie szczególnie korzystna metoda postępowania terapeutycznego, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Częste, ale zdalne kontaktowanie się personelu stacji dializ z pacjentami, również pozwoli wcześniej rozpoznawać ew. problemy zdrowotne i opracować strategię terapeutyczną – informuje prof. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

- Ze względu na obecną sytuację oraz konieczność izolowania się, domowa dializa otrzewnowa powinna być dla pewnej grupy pacjentów metodą z wyboru. Zastosowanie tej metody jest z korzyścią dla pacjenta, który chroni swoje zdrowie, ale także z korzyścią dla stacji dializ, które są dziś jeszcze bardziej przepełnione, ze względu na reorganizacją placówek ochrony zdrowia związaną z pandemią koronawirusa. Dializa otrzewnowa jest preferowana dla pacjentów, którzy są samodzielni, samoobsługowi i mają potencjał szybko nauczyć się przeprowadzać dializę. Oczywiście, dializa domowa może być proponowana przez placówki, które mają stały kontakt z pacjentem poprzez systemy telemetryczne lub mają stałą 24. godzinną opiekę pielęgniarską. Dzięki temu, zostając w domu pacjenci mogą w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze stacją dializ i telefonicznie skonsultować się z personelem medycznym. Wierzę, że jako nefrolodzy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w czasach pandemii, jak najwięcej pacjentów mogło skorzystać z dializy otrzewnowej jako metody dializoterapii – prof. Beata Naumnik, konsultant wojewódzki d/s nefrologii, Kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ.

Karolina Stachelek, 17-04-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe