Smog a wzrok – jak smog wpływa na wzrok i jak chronić oczy?
Strona główna » Informator » Kraj » Smog a wzrok – jak smog wpływa na wzrok i jak chro…

Smog a wzrok – jak smog wpływa na wzrok i jak chronić oczy?

INFORMATOR. Kraj

Hubert Koszela

zdrowemiasto.pl | dodane 23-11-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli,ponad 46 tys. Polaków rocznie umiera na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza. To prawie tyle samo, ilu mieszkańców liczy Ciechanów lub Kutno. W związku ze wzrostem świadomości problemu coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony płuc, a na popularności zyskują maseczki antysmogowe.Jednak smog wpływa nie tylko na płuca, ale może powodować też podrażnienie oczu objawiające się pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.

Najbardziej szkodliwą dla narządu wzroku składową smogu jest pył PM10 powodujący zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. Ze względu na zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu możliwe jest odczuwanie suchości i pieczenie oczu, ich większe przekrwienie i łzawienie, a także światłowstręt oraz ropienie brzegów powiek.

Wysoka zawartość pyłów w powietrzu ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu. Powoduje zaburzenia jakościowe i ilościowe ochronnego filmu łzowego pokrywającego powierzchnię gałki ocznej, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego przekrwienia oraz stanów zapalanych spojówek.Ważna jest przede wszystkim higiena narządu wzroku, przemywanie oczu i nawilżanie ich za pomocą odpowiednich kropli. Warto także ograniczyć wychodzenie na zewnątrz przy złym stanie powietrza, a gdy zajdzie jednak taka konieczność bezwzględnie korzystać z okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, które istotnie ograniczają przedostawanie się pyłów zarówno ona powierzchnię naszych oczu, jak również na skórę powiek i oczodołu – radzi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Jak chronić oczy przed smogiem?

1. Unikaj aktywności na zewnątrz, jeśli poziom smogu wzrasta.

image001c.jpg

2. Noś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, by ograniczyć ilość pyłów docierających do twoich oczu.

image002c.jpg

3. Myj twarz oraz dłonie po powrocie do domu.

image003c.jpg

4. Nawilżaj oczy za pomocą kropli do oczu (tzw. sztuczne łzy) oraz przecieraj skórę wokół oczu specjalnymi chusteczkami pielęgnacyjnymi.

image004c.jpg

5. Pij dużo wody, żeby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu.

image005c.jpg

Hubert Koszela, 23-11-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe