Rusza konkurs „Samorządowy Lider” w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Strona główna » Informator » Kraj » Rusza konkurs „Samorządowy Lider” w ramach Ogólnop…

Rusza konkurs „Samorządowy Lider” w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

INFORMATOR. Kraj

Patrycja Kamińska

zdrowemiasto.pl | dodane 28-06-2022

Zdjęcie ilustracyjne
 
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy po raz kolejny ogłasza konkurs „Samorządowy Lider”. Skierowany jest on do samorządów z całej Polski, które najbardziej angażowały się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy i COVID w sezonie 2021/2022. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać zgłoszenia do konkursu do 31 lipca 2022 roku.

Celem konkursu „Samorządowy Lider” jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w zakresie profilaktyki grypy i COVID-19. Co roku wyróżnienia otrzymują najaktywniejsze samorządy realizujące m.in. bezpłatne akcje szczepień przeciw grypie dla swoich mieszkańców. Od 2021 roku w konkursie uczestniczą również samorządy, które prowadziły programy profilaktyczne i szczepienia przeciw COVID-19. Od 2013 roku tytuły „Samorządowego Lidera” przyznano prawie 300 przedstawicielom jednostek samorządowych. Działania wyłonionych w poprzednich edycjach samorządów wpływają na świadomość profilaktyki osób z grup ryzyka oraz pomagają w upowszechnieniu szczepień przeciwko grypie i COVID-19, będących najskuteczniejszą ochroną przeciwko tym chorobom oraz ich powikłaniom.

W tym roku samorządy mogą otrzymać wyróżnienie w następujących kategoriach:
  • Nowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy – jednostka samorządu terytorialnego, która wysłała zgłoszenie oraz realizowała w 2021/2022 roku program w zakresie profilaktyki grypy i po raz pierwszy bierze udział w konkursie.
  • Lider w Innowacjach – jednostka samorządu terytorialnego realizująca program zdrowotny dla innej grupy niż seniorzy.
  • Propagator szczepień przeciw COVID-19 i grypie – jednostka samorządu terytorialnego, która wysłała zgłoszenie oraz realizowała edukację oraz promocję szczepień wspólnych przeciw COVID-19 i grypie wśród lokalnej społeczności.

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 22 września podczas Debaty Ekspertów Flu&Covid-19 Forum 2022.

Dlaczego promocja szczepień jest ważna?

Zachorowania na grypę pociągają za sobą nie tylko konsekwencje medyczne, ale także społeczne i finansowe. Popularyzowanie przez samorządy profilaktyki grypy pozwolą podnosić poziom wyszczepialności społeczeństwa, a także wpływa na wzrost zainteresowania lokalnych społeczności, korzyściami jakie płyną ze stosowania szczepień sezonowych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogólna liczba zakażeń na grypę w Europie, w sezonie 2021/2022, ponownie wzrosła. W Polsce zanotowano łącznie 2,4 mln przypadków zachorowań. Jednocześnie od czasu wybuchu pandemii COVID-19 gwałtownie zwiększyło się zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw grypie. Poziom wyszczepialności w populacji ogólnej, w sezonie 2021/2022, ponownie wzrósł i wynosił ok. 7%. Mimo wzrostu poziomu wyszczepialności Polska od wielu lat znajduje się na końcu rankingu wyszczepialności w Europie, jeszcze w 2018 roku nie przekraczał on u nas 4% a Wielka Brytania jako jeden z liderów wyszczepialności mogła pochwalić się poziomem 70%. W Stanach Zjednoczonych wyszczepialność na grypę wzrosła do ok. 50% społeczeństwa w 2021 roku a w Polsce osiągnęliśmy jedynie 7% .

W Polsce wciąż panuje zbyt mała świadomość społeczna dotycząca zagrożenia ze strony chorób zakaźnych, która może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. kolejnych epidemii.

Ważne są stałe działania samorządów, które wpływają na zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień, bezpieczeństwa podania szczepionki oraz konieczności podejmowania działań profilaktycznych w wielu grupach wiekowych oraz grupach ryzyka. Samorządy mogą budować wśród społeczeństwa świadomość dostępności i komfortu wykonania usługi szczepienia oraz informować pacjentów o możliwych powikłaniach.

„Przedstawiciele zawodów medycznych, instytucje państwowe oraz jednostki samorządów terytorialnych powinny konsekwentnie i wspólnie realizować strategie promocji szczepień, aby doprowadzić do zwiększenia liczby osób zaszczepionych przeciw grypie. Jest to niezbędne do osiągnięcia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju. Jako eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy doceniamy udział samorządów w promocji szczepień, ich dotychczasowe działania znacznie wpłynęły na rozwój świadomości dotyczącej szczepień wśród Polaków.” – komentuje, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Jak zgłosić swój udział w konkursie?

Uczestnicy Konkursu ,,Lider Samorządowy’’ nominowani są przez kapitułę ekspertów na podstawie prawidłowo wypełnionych zgłoszeń przesłanych przez samorządy Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 lipca 2022 roku na adres e-mail: opzg@nadziejadlazdrowia.pl z tytułem ,,Samorządowy Lider OPZG’’.

Regulamin konkursu znajdziecie państwo na stronie: http://opzg.pl/dzialania/samorzadowy-lider

Patrycja Kamińska, 28-06-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe