Poznań szczepił przeciwko HPV także chłopców
Strona główna » Informator » Kraj » Poznań szczepił przeciwko HPV także chłopców

Poznań szczepił przeciwko HPV także chłopców

INFORMATOR. Kraj

Karolina Wichrowska

zdrowemiasto.pl | dodane 23-12-2016

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Miasto Poznań, które aktywnie wspiera profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV będzie kontynuować program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi w latach 2016-2018. Szczepienia są bezpłatne, finansowane przez władze Poznania dla młodzieży w wieku 13 lat. W tym roku z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać także chłopcy!

To kolejna odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Poznaniu. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV najskuteczniej działają u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są zarówno dziewczętom, jak i chłopcom w wieku 11-13 lat. Powszechnie wykonuje się je w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne - w całości finansowane z budżetu miasta. Należy jednak pamiętać, że liczba dawek jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział w programie, należy konieczne zapisać dziecko w grudniu 2016 r.  Poznań, jako jeden z kilku samorządów w Polsce zdecydował się na szczepienia chłopców.

- Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, jednak w ostatnich latach pojawiły się doniesienia o zwiększonej ilości nowotworów w obrębie jamy ustnej i gardła u mężczyzn. Dlatego lekarze wnioskują by szczepieniami przeciwko wirusowi HPV obok dziewcząt, obejmować także nastoletnich chłopców, ponieważ w przyszłości oni także mogą okazać się nosicielami tych wirusów – mówi prof. dr hab. med. Hanna Krauss, specjalista chorób dzieci kierownik Katedry  i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Do tej pory udowodniono, że wirus jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy, sromu, pochwy, ale także raka gardła czy języka (można się nim zakazić podczas seksu oralnego).

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Ze szczepień finansowanych z budżetów samorządowych skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Karolina Wichrowska, 23-12-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Inne w tym dziale:

REKLAMA
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe