Polacy są dumni z pracowników służby zdrowia
Strona główna » Informator » Kraj » Polacy są dumni z pracowników służby zdrowia

Polacy są dumni z pracowników służby zdrowia

INFORMATOR. Kraj

Magdalena Felczak

zdrowemiasto.pl | dodane 03-04-2020

Fot. NCI
 
73% Polaków jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia w sytuacji pandemii, najbardziej ich pracę doceniają osoby po 45-tym roku życia. Nieco ponad połowa respondentów z kolei jest dumnych z postawy społeczeństwa w obecnej sytuacji, a 40% Polaków uważa, że rząd dobrze sobie radzi z walką z koronawirusem – wynika z najnowszego sondażu ARC Rynek i Opinia.

Niemal ¾ Polaków przyznaje, że jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia. Najczęściej dumę odczuwają osoby w wieku 45-65 lat (78%), nieco rzadziej respondenci najmłodsi w wieku 16-24 lata (69%). Tylko 7% badanych przyznaje, że nie odczuwa dumy myśląc o pracy służby zdrowia w obecnych czasach, a 20% nie ma zdania na ten temat.

Poczucie dumy z pracowników służby zdrowia w dobie koronawirusa w podziale na wiek:

ar1.jpg

Znacznie niższy odsetek respondentów uważa, że jako naród mamy odpowiednią postawę w obecnej sytuacji. Dumnych z postawy społeczeństwa jest 54% respondentów, przy czym częściej są to kobiety (58%) niż mężczyźni (49%). Również osoby po 35-tym roku życia częściej wskazują na dobrą postawę społeczeństwa.

Poczucie dumy z postawy społeczeństwa w dobie koronawirusa w podziale na wiek:

ar2.jpg

Mniej niż połowa Polaków uważa z kolei, że rząd dobrze sobie radzi w walce z koronawirusem. Odsetek ten jest najniższy wśród osób po 45-tym roku życia, a najwyższy wśród respondentów z grupy wiekowej 35-44 lata.

Odsetek osób, które uważają, że rząd dobrze sobie radzi w walce z koronawirusem:

ar3.jpg

- Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że Polacy są dumni z publicznej służby zdrowia,której rola jest nie do przecenienia w tak kryzysowej sytuacji jak obecna. Podczas gdy zdecydowana większość prywatnych placówek jest zamknięta lub w istotny sposób ograniczyła swoją działalność, publiczna służba zdrowia działa na wielokrotnie wyższych obrotach niż zazwyczaj. To pokazuje, że kiedy ludzie naprawdę potrzebują pomocy i sytuacja jest trudna, prywatna służba zdrowia nie sprawdza się. Ciężar walki spoczywa na ratownikach, obsłudze szpitali publicznych, często na ludziach, którzy wybierając ten zawód nie mieli świadomości, w jakim niebezpieczeństwie mogą się znaleźć każdego dnia, nie każdy z nich decydował się na pracę w szpitalu zakaźnym, a teraz jest narażony tak samo jak pracownicy takich właśnie jednostek. Myślę, że ta sytuacja przewartościuje podejście Polaków do publicznej służby zdrowia, nie będziemy już tak krytyczni i z innym doświadczeniem spojrzymy jednak na instytucje zarządzające prywatną służbą zdrowia, bo na nią trudno teraz liczyć. – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w dniach 23-28.03.2020, próba N=1019, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.

Magdalena Felczak, 03-04-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe