W Szpitalu Kopernika w Łodzi wszczepiono implant kości z użyciem techniki druku 3d
Strona główna » Informator » Kraj » W Szpitalu Kopernika w Łodzi wszczepiono implant k…

W Szpitalu Kopernika w Łodzi wszczepiono implant kości z użyciem techniki druku 3d

INFORMATOR. Kraj

Julia Ścigała

zdrowemiasto.pl | dodane 07-10-2020

Od lewej: Marcin Kubiak, dr n. med. Oktawiusz Bończak
 
W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Nowotworów Narządu Ruchu przeprowadzili operację wszczepienia implantu kości, który został wykonany dzięki technice druku 3D (operację endoprotezoplastyki resekcyjnej kości piszczelowej z zastosowaniem implantu „custom made”).

Operowaną pacjentką była 62-letnia chora ze złośliwym nowotworem kości piszczelowej. Pierwszy zabieg wycięcia części kości piszczelowej wraz z guzem odbył się w tutejszym ośrodku w 2018 roku. W konsekwencji leczenia onkologicznego doszło do postępującej destrukcji kości. Stopień uszkodzeń uniemożliwiał wykorzystanie standardowych implantów dostępnych na rynku. Aby uratować kończynę przed amputacją, podjęto decyzję o wykorzystaniu technologii druku 3D. Implant został indywidualnie zaprojektowany i wydrukowany przez jedną z niemieckich firm na podstawie badania tomografii komputerowej pacjentki. Zabieg operacyjny przebiegł bez powikłań, rana wygoiła się prawidłowo. Pacjentka po dwóch tygodniach została wypisana do domu, zadowolona z przebiegu leczenia.

Szpital Kopernika w Łodzi jest jednym z nielicznych w kraju, w którym możliwe jest kompleksowe, wielospecjalistyczne leczenie nowotworów układu ruchu z wykorzystaniem najnowocześniejszych, dostępnych technologii i metod operacyjnych. Opisany rodzaj zabiegów jest refundowany przez NFZ. Kwalifikowani są do nich pacjenci onkologiczni, dla których tego typu operacja to jedyny sposób na zachowanie sprawności i poprawę komfortu życia.

szpitalkopernik.jpg

Poniżej link do materiału video z wypowiedzią lekarzy, którzy przeprowadzili operację.

https://www.youtube.com/watch?v=DVc1d1qie5I

Julia Ścigała, 07-10-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe