Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce w 2019 roku - najważniejsze informacje
Strona główna » Informator » Kraj » Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce w 2019 roku - n…

Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce w 2019 roku - najważniejsze informacje

INFORMATOR. Kraj

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-04-2019


 
Cyfryzacja służby zdrowia to sprawdzony i skuteczny sposób na poprawę efektywności pracy polskich placówek medycznych. Dzięki niej możliwe jest obniżenie kosztów utrzymania służby zdrowia w Polsce, poprawa efektywności leczenia oraz ułatwienie pracy personelowi medycznemu. W Polsce działają już niektóre z rozwiązań cyfrowych, do których należą m. in. e-zwolnienia, e-recepty oraz Internetowe Konto Pacjenta. Kolejne mają być natomiast systematycznie wdrażane w tym i kolejnych latach. Jakie zmiany czekają polską służbę zdrowa w 2019 r.?

Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce – 2019 przełomowym rokiem w cyfryzacji

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało na 2019 r. wiele istotnych zmian, które mają przyczynić się do jeszcze lepszej cyfryzacji polskiej służby zdrowia. Jednym z pierwszych usprawnień, które wprowadzone zostały już 1 stycznia tego roku, są e-recepty, czyli elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych recept papierowych. E-recepty mają za zadanie wyeliminowanie błędów podczas wystawiania recept, zwiększenie ich czytelności oraz umożliwienie pacjentowi wykupienia leków z jednej recepty w kilku turach. E-recepty mają całkowicie zastąpić papierowe dokumenty tego typu do końca 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. w szpitalach pojawiły się także wersje elektroniczne wybranych dokumentów medycznych. Obecnie możliwe jest wystawienie w postaci elektronicznej takich dokumentów, jak m. in. odmowa przyjęcia do szpitala, karta informacyjna z rozpoznaniem choroby lub urazu oraz informacji dla lekarza kierującego pacjenta.

cyfryzacja1z.jpg

Cyfryzacja służby zdrowia w 2019 r. obejmuje także pilotażowy program wprowadzenia e-skierowania, czyli skierowań w formie elektronicznej, które od połowy roku mają być wprowadzone w ok. stu placówkach medycznych na terenie naszego kraju. E-skierowania mają ostatecznie wyprzeć papierowe skierowania od 1 stycznia 2021 r., kiedy to wszystkie polskie placówki medyczne będą mogły wystawiać tego typu dokumenty tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej.

Cyfryzacja służby zdrowia w polskich realiach – co na to pacjenci?

Jak pokazują liczne badania i sondaże, Polacy bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań telemedycznych. Rozwój nowych technologii oraz ich coraz większa obecność w codziennym życiu sprawia, że Polacy nie mają większych obaw w związku z korzystaniem z nowoczesnych rozwiązań także w dbania o swoje zdrowie. Cyfryzacja służby zdrowia jest traktowana przez większość obywateli naszego kraju jako skuteczne narzędzie poprawy jakości usług medycznych oraz ułatwienie dostępu przez pacjenta do podstawowych informacji związanych z jego stanem zdrowia.

Cyfryzacja służby zdrowia nie obowiązuje jedynie w naszym kraju, ale jest także skutecznie wprowadzana w pozostałych państwach europejskich, w tym w Holandii i Estonii, gdzie została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Systematycznie wdrażana i udoskonalana cyfryzacja służby zdrowia to działania bardzo intensywnie wspierane przez Unię Europejską. Do 2020 r. Polska ma otrzymać od UE blisko 13 mld złotych dofinansowania na działania związane ze zdrowiem, w tym także na rozwój infrastruktury medycznej oraz telemedycyny.

W.Press, 25-04-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe