PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Interna » Interna - tzw. królowa nauk medycznych

Interna - tzw. królowa nauk medycznych

PORADNIK MEDYCZNY. INTERNISTA

dr n. med. Artur Jurczyszyn, Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 26-03-2009

Dr n. med. Artur Jurczyszyn, internista, hematolog
 
Interna - tzw. królowa nauk medycznych (łac. internus - wewnętrzny), jest to dział medycyny zajmujący się schorzeniami narządów wewnętrznych (m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego, układu trawiennego, układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej) i jest podstawą wiedzy oraz umiejętności dla wielu specjalności szczegółowych. W innych krajach jednak częściej używa się określeń general medicine lub medicine. Większość działów medycyny odpowiada specjalnościom medycznym i tak mamy tu lekarza specjalistę chorób wewnętrznych (potocznie internistę).

Szeroki zakres świadczeń, które kiedyś oferował chorym m.in. np. lekarz internista lub lekarz pediatra powinien przejąć i aktualnie często przejmuje lekarz rodzinny lub inaczej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, iż lekarz rodzinny jest specjalistą z zakresu medycyny rodzinnej i mimo, iż jest przeszkolony w tym kierunku, to jednak nie jest specjalistą chorób wewnętrznych.

Przy bardzo szybkim postępie nauk medycznych rzadko występuje taka sytuacja, że pacjentowi wystarczy tylko jeden lekarz. Często koniecznym staje się skorzystanie z pomocy różnych specjalistów. Zawsze musi być pewna podstawa, na której specjaliści się spotykają. Tą podstawą dla wielu specjalności niezabiegowych jest właśnie interna.

Działy Interny (w kolejności alfabetycznej):

 1. Alergologia - zajmuje się leczeniem schorzeń alergicznych; alergia (uczulenie, nadwrażliwość) to nieprawidłowa bądź nadmierna reakcja organizmu na rozpowszechnione w środowisku alergeny; schorzenia np.: astma oskrzelowa, odczyny alergiczne ze strony przewodu pokarmowego, obrzęk naczynioruchowy Quinkego, pyłkowica, wstrząs anafilaktyczny, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy
 2. Angiologia - zajmuje się układem naczyniowym
 3. Pulmonologia lub pneumonologia – zajmuje się schorzeniami układu oddechowego
 4. Diabetologia - zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań
 5. Endokrynologia - zajmuje się schorzeniami gruczołów dokrewnych (zaburzenia wydzielania hormonów)
 6. Gastroenterologia - (inaczej gastrologia) zajmuje się czynnościami i schorzeniami układu pokarmowego: żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych oraz dróg żółciowych
 7. Geriatria - zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego
 8. Hematologia - patrz Hematologia
 9. Hepatologia - zajmuje się schorzeniami, budową i funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka i dróg zółciowych
 10. Hipertensjologia - zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego
 11. Kardiologia - zajmuje się schorzeniami układu sercowo-naczyniowego: serca (cor), naczyń krwionośnych (vasa sanguinea) i aorty
 12.  Nefrologia - zajmuje się schorzeniami nerek
 13.  Reumatologia - zajmuje się badaniem i leczeniem szerokiego kręgu schorzeń reumatycznych i reumatoidalnych (uogólnione choroby tkanki łącznej), a w szczególności leczeniem chorób, schorzeń lub zaburzeń funkcjonowania układu ruchu (stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni), które nie spowodował przebyty uraz lub przeciążenie, nie wynikają z wad wrodzonych (w tym genetycznych) lub wad nabytych.

dr n. med. Artur Jurczyszyn, Piotr Paweł Karbowniczek, 26-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Co to jest krew?
Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy). Krwinki czerwone - są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Kwinki białe - są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami. Płytki krwi - odpowiadają za zatrzymanie krwawienia. Osocze (plazma) – stanowi do 55% objętości krwi, jest to część płynna krwi; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.
Procentowy udział grup krwi w polskiej populacji:
Jedną z cech ludzkiej krwi jest zróżnicowanie serologiczne - człowiek ma jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub O. Oprócz grup krwi układu ABO człowiek może posiadać na swoich krwinkach antygen Rh D (ok. 85 % ogółu ludności).

W polskiej populacji na 100 osób przypada:
krew_400.gif

Jak wynika z powyższego tylko 15 % populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często borykamy się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do osób, które posiadają grupę krwi Rh ujemną o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie. Zródło: www.rckik-warszawa.com.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe