PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Żyć bez seksu. Lęk o seksualność

Żyć bez seksu. Lęk o seksualność

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 18-19.11.2000, s.12; 2-3.12.2000, s.12 | dodane 30-07-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Brak lub ograniczenie bodźców seksualnych może powodować występowanie zaburzeń psychicznych lub seksualnych. Najczęściej ma to miejsce w przypadku braku partnera, odosobnienia, choroby. Deprywacja seksualna sprawia, że niemożliwe jest występowanie reakcji seksualnej, która składa się z 4. następujących po sobie faz: podniecenia - plateau (czasowo długi i wysoki poziom podniecenia seksualnego) - orgazmu - odprężenia.
Następstwa mogą być dwojakiego rodzaju.
Z jednej strony nieredukowane i często nieprawidłowo rozpoznawane napięcie seksualne powoduje powstawanie różnych konfliktów w relacjach z innymi ludźmi. U osób, u których występuje deprywacja seksualna mogą pojawić się reakcje neurotyczne, a czasem nawet psychotyczne.
Z drugiej strony deprywacja seksualna powoduje uśpienie funkcjonowania tych układów, które zawiaduja aktywnością seksualną, czyli m.in. hormonalnego, krwionośnego, nerwowego. W konsekwencji czego występuje szereg trudności w powrocie do udanego życia seksualnego po okresie abstynencji seksualnej.
Często obserwowanym przez seksuologów klinicznych jest fakt zmniejszenia się rozmiarów członka u mężczyzn, którzy nie uprawiają seksu.

Lęk o seksualność
Lęk przed utratą własnej seksualności (gr.: aphanisis) jest dość typową formą lęku charakterystyczną dla społeczeństwa konsumpcyjnego. Seksualność człowieka jest w tym przypadku takim samym towarem jak prestiżowy zawód, czy stanowisko, nowy model samochodu, jacht, czy dom letniskowy w atrakcyjnej miejscowości. Osoby, które posiadają te dobra są spostrzegana przez innych jako atrakcyjniejsze, czy w ogóle lepsze i co ważniejsze same o sobie tak myślą. A że popyt na te dobra zdecydowanie przewyższa podaż, to ci, którzy je mają, boją się, że inni ich tego pozbawią. Tym, którym się udało, też nie jest łatwo.

Jaką formę przybiera lęk przed utratą własnej seksualności?
Inaczej wygląda to u kobiet, inaczej u mężczyzn. Kobieta boi się porzucenia. Stąd z jednej strony wiele ustępstw wobec mężczyzny, a z drugiej duża dbałość kobiet o zachowanie własnej atrakcyjności fizycznej. U mężczyzn lęk przed utratą własnej seksualności przybiera postać lęku przed kastracją, przy czym pojęcie to jest dość szerokie i zawiera m.in. obawy dotyczące własnej sprawności seksualnej. Dlatego też część mężczyzn chwali się znajomym swoimi kolejnymi partnerkami seksualnymi. Inni opowiadają o własnej wyjątkowej sprawności fizycznej, która zwykle przybiera najbardziej prymitywną formę tj. ilości wytrysków w ciągu jednej nocy. Jeszcze inni panicznie reagują na zaburzenia erekcji, czy wytrysku. Epizodyczny spadek poziomu własnej sprawności spostrzegają jednoznacznie: to już impotencja!

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 30-07-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 18-19.11.2000, s.12; 2-3.12.2000, s.12

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe