PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Zwierzę seksualne. Atawizmy

Zwierzę seksualne. Atawizmy

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 4.8.2000, s.16 | dodane 28-07-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
„Mam trzydzieści parę lat, żonę, dzieci i właściwie udane życie rodzinne. Żonę poznałem z górą 15 lat temu. Mamy udane życie seksualne. Początkowo wszystkiego uczyliśmy się „na sobie”, później pod wpływem lektury i znajomych urozmaicaliśmy nasze współżycie seksualne wprowadzając nowe pozycje, formy pieszczot, czy scenerię kontaktów seksualnych. Żona zawsze chętnie przystawała na te zmiany. Jednak taka sytuacja trwała do czasu, a konkretnie do ubiegłego miesiąca. Ostatnio dokonanym urozmaiceniem była próba wprowadzenie pewnej agresji do naszego współżycia. Zauważyłem mianowicie, że podnieca mnie z jednej strony zmuszanie żony do kontaktów seksualnych wtedy, kiedy nie ma na nie ochoty, a z drugiej strony wymagam od niej uległości w czasie stosunku. Czasem nawet specjalnie wyobrażam sobie, że ją gwałcę. Trochę się tego wszystkiego przestraszyłem, tym bardziej, że żona przestała być otwartą i czułą kochanką”.

 
I trudno jej się dziwić. Ciekawe, jak Ty byś reagował w jej sytuacji i czy miałbyś ochotę na zbliżenie, wiedząc, że żona potrzebuje Twojego upokorzenia, żeby osiągnąć odpowiedni poziom napięcia seksualnego?

Współzycie seksualne opiera się na wielu atawizmach. Wyrazem jednego z nich jest przekonanie części mężczyzn, że kobiety potrzebują agresji, dominacji, chcą być brane siłą. Wtórują im niektórzy badacze, sugerując, że 1/3 kobiet mających fantazje seksualne towarzyszące współżyciu wyobraża sobie gwałt.
To prawda, ale nie wynika z niej wcale, że potrzebują być gwałcone, ale raczej z przyswojenia sobie przez nie pewnego modelu kulturowego. Wyemancypowane w życiu społecznym kobiety, zajmujące wysokie często pozycje w społeczeństwie, opowiedzialne za działania innych ludzi, dominujące nad pracownikami szukają partnera seksualnego, który byłby w stanie je zdobyć, któremu mogłyby się bez końca oddać. Model partnerstwa jest im obcy. Ale nie wynika z tego, że życie seksualne każdej kobiety jest oparte na takim atawizmie.
Z drugiej strony życiem seksualnym mężczyzn rządzą podobne atawizmy. Wyrazem tego są wyniki eksperymentów laboratoryjnych w których mężczyźni obserwowali nagrania wideo przedstawiające zarówno sceny gwałtu, jak i dobrowolnego stosunku seksualnego. Wyniki tych badań (zeznania mężczyzn, jak i obiektywne pomiary fizjologicznych reakcji seksualnych) wykazały, że oba rodzaje scen są dla nich podniecające w tym samym stopniu. I znowu, podobnie jak w przypadku kobiet mających fantazje seksualne dotyczące gwałty, nie można powiedzieć, że mężczyźni z tych badań to potencjalni gwałciciele.

Rada dla autora jest prosta: nie bój się swoich atawizmów, ale nie narzucaj ich partnerce.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 28-07-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 4.8.2000, s.16

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe