PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Zupełnie od tyłu. Stosunek analny

Zupełnie od tyłu. Stosunek analny

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 19.1.2001, s.13 | dodane 22-07-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
„Jesteśmy młodą parą, nie mamy jeszcze trzydziestki (razem sześćdziesiątki). Znamy się kilka lat i od początku znajomości współżyjemy z sobą. Nasze kontakty są regularne i oboje czerpiemy z nich dużo satysfakcji. Problem polega na tym, że wcześniej miałem dziewczynę, z którą mieliśmy udane stosunki analne, natomiast moja aktualna partnerka nie lubi tego rodzaju współżycia. Twierdzi, że to ją boli. Ostatnio jej pani ginekolog powiedziała, że tego rodzaju seks to zboczenie i może prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych, włącznie z nowotworem odbytu. Powiedziała też, że mężczyźni preferujący anal sex mają tendencje homoseksualne, bo wśród homoseksualistów jest to najbardziej typowy sposób uprawiania miłości. Trochę mnie to wszystko zaniepokoiło. Czy ja jestem, a raczej mogę być homoseksualistą? Czy uprawianie stosunków analnych to rzeczywiście zboczenie? Czy mogą one prowadzić do nowotworu? Dlaczego moja dziewczyna odczuwa ból podczas próby penetracji analnej?”

Najpierw konfrontacja seksuologiczno-ginekologiczna. Nie znam, niestety, żadnych badań, które potwierdzałyby rewelacje pani ginekolog. Jest natomiast szereg dowodów na to, że seks analny jest coraz popularniejszą formą kontaktów seksualnych, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W zależności od badań omawianych w literaturze procent osób mających doświadczenia z tego rodzaju stymulacją waha się od 20 do 40. W tej grupie jest tyle samo zwolenników tego rodzaju stymulacji (czyli osób, które czerpią satysfakcję ze stosunków analnych), co przeciwników. Ci drudzy spróbowali i doszli do wniosku, że to nie dla nich.
Homoseksualiści miewają stosunki analne, ale nie jest to najpopularniejsza forma kontaktu seksualnego. Dużo częściej dochodzi wśród nich do pettingu (pieszczot manualno-genitalnych), stosunków udowych i oralnych. Badania wskazują, że około 5% gejów w ogóle nie uprawia stosunków analnych. Z drugiej strony jest bardzo szeroka grupa mężczyzn, którzy są wyłącznie heteroseksualni i uprawiają stosunki analne ze swoimi dziewczynami.
Były takie spekulacje, że seks analny może prowadzić do wzrostu ryzyka powstania nowotworu odbytu, ale tylko w tym przypadku, kiedy u danej osoby, jest już zdiagnozowaną inna choroba przenoszona drogą płciową. Spekulacje te nie zostały jednak potwierdzone.
Na koniec kilka uwag dotyczących bólu Twojej dziewczyny. Najważniejsze jest to, żebyś nie robił nic, co jest dla Niej nieprzyjemne. Forsowanie czegokolwiek skończy się tym, że nie tylko „to jedno” będzie dla Niej nieprzyjemne, ale seks z Tobą w ogóle. Obniżenie dyskomfortu i wzrost satysfakcji podczas stosunków analnych można osiągnąć poprzez ćwiczenia kurczliwości mięśni odbytu, używanie lubrikatów podczas współżycia (dostępnych w aptekach i seks szopach), modyfikację pozycji współżycia (np. pozycja kolankowo-łokciowa, pozycja na pieska).

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 22-07-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 19.1.2001, s.13

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe