PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Seks po porodzie

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 7.4.2000, s.16 | dodane 04-08-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Maria, lat 24, absolwentka uniwersytetu, niepracująca zgłosiła, że po narodzinach syna kilka miesięcy temu prawie całkowicie zaprzestali z mężem kontaktów seksualnych. Problem ten jest dla niej tym bardziej niezrozumiały, że wcześniej, przed ciążą stanowili z mężem udany erotycznie związek, a do kontaktów seksualnych dochodziło kilka razy w tygodniu i przynosiły one dużą satysfakcję seksualną zarówno jej, jak i mężowi.

Spadek aktywności seksualnej kobiety po narodzinach dziecka współczesna psychologia i seksuologia tłumaczy dwojako.

1). Najczęściej, spowodowane jest to problemami fizjologicznymi i psychologicznymi związanymi z ciążą, szczególnie jej ostatnią fazą, i samym porodem. W trzecim trymestrze ciąży u wielu kobiet pobudliwość seksualna znacznie się obniża, co w znacznej mierze przypisują one zmęczeniu fizycznemu. Co ciekawe również część mężczyzn ogranicza współżycie seksualne w tym czasie. Powodowane to jest z jednej strony zmianami wyglądu zewnętrznego partnerek, jak również troską o jej zdrowie i obawą przed uszkodzeniem płodu.
Po porodzie reakcje kobiet są bardzo zróżnicowane. Niemal połowa kobiet (47%) podaje, że po porodzie mają obniżoną pobudliwość seksualną. Przyczynami m.in. były: nadmierne zmęczenie, osłabienie, ból przy próbach stosunku. U drugiej połowy kobiet (53%) stopień zainteresowania seksualnego jest zróżnicowany: u części z nich w ciągu dwóch, trzech tygodni po porodzie następował powrót napięcia seksualnego do poziomu sprzed ciąży, natomiast te spośród nich, które karmiły podawały, że poziom napięcia seksualnego był u nich znacznie wyższy, niż w okresie przed ciążowym. Karmienie powodowało u nich wzrost napięcia seksualnego do tego stopnia, że czasem przeżywały orgazm. Kobiety te pragnęły jak najszybciej powrócić do normalnych stosunków seksualnych, aby uwolnić się od perwersyjnych ich zdaniem odczuć seksualnych.

2). Spadek, a nawet częściej zanik potrzeby współżycia seksualnego u kobiety po porodzie może być wynikiem ich negatywnych postaw wobec mężczyzn. Zjawisko to klasyfikowane jest w seksuologii jako zespół modliszki. Najczęściej występuje u kobiet wychowywanych przez oziębłą seksualnie, ale dominującą w rodzinie matkę, która przedstawia świat mężczyzn jako nieprzyjazny i agresywny oraz skłonny do wykorzystywania seksualnego kobiet.
Zespół modliszki może być też wynikiem ukrytych tendencji homoseksualnych.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 04-08-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 7.4.2000, s.16

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe