Seksuolog. Menopauza i andropauza. Wpływ psychiki i czynników socjologicznych na reakcje seksualne w okresie menopauzy i andropauzy
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Menopauza i andropauza. Wpływ psychiki i czynników…

Menopauza i andropauza. Wpływ psychiki i czynników socjologicznych na reakcje seksualne w okresie menopauzy i andropauzy

PORADNIK MEDYCZNY. Seksuolog

Dr n. med. Zbigniew Fronczek, ginekolog, seksuolog, mgr Aleksandra Fronczek

zdrowemiasto.pl | dodane 11-02-2004

Dr n. med. Zbigniew Fronczek, ginekolog - położnik, seksuolog kliniczny
 
Zaburzenia seksualne mogą występować w każdym wieku. Jest rzeczą oczywistą, że w okresie menopauzy i andropauzy (męskie klimakterium) zaburzenia te nasilają się. Ogromny wpływ na reakcje seksualne mają również czynniki natury psychicznej.
Jest to okres trudny dla obojga partnerów. Do tej pory całe ich życie pochłaniała praca zawodowa i wychowanie dzieci. Życie seksualne przy niskim poziomie wiedzy w tej sferze jako fizyczny akt małżeński, bez czynnika psychicznego, który stanowi najistotniejszą część aktu seksualnego.

Dzieci opuszczają dom i partnerzy nagle pozostają sami z ogromną masą swoich problemów wynikających z nie zrealizowania zamierzeń życiowych. Z przerażeniem stwierdzają, że ich ciało nie jest takie, jak 30 lat temu, po prostu nie są już tak atrakcyjni fizycznie dla siebie. W tym wieku partner ma trudności ze wzwodem członka, pary tracą zainteresowanie sprawami intymności. Wbrew pozorom, są niedoświadczeni seksualnie, a dochodzą jeszcze dodatkowe trudności wynikające z wieku. Trudno w tej sytuacji czuć się dobrze, cieszyć się życiem i zaspokajać potrzeby seksualne. Kobieta w tym okresie czuje potrzebę więzi seksualnej, chce być pełnowartościowym partnerem. Często wytwarza się u niej przeświadczenie o niemożliwości realizowania swych marzeń seksualnych. Obawa przed rakiem sutka, macicy również hamuje realizację zapotrzebowań seksualnych.
W takich sytuacjach niezmiernie ważne jest porozumienie się partnerów. Kobieta pragnąca realizować swoje zapotrzebowania seksualne powinna dzielić się uwagami w tym względzie ze swoim partnerem i przejmować inicjatywę w podejmowaniu życia seksualnego, a nie oczekiwać aktywności wyłącznie ze strony mężczyzny.

Zmniejszenie lub całkowity brak realizacji potrzeb seksualnych prowadzi do całkowitego zaniku potrzeb w tym względzie. Spotykamy się z tym u kobiet samotnych (zwłaszcza po 50-tce), które mają mniejsze możliwości doboru partnera.
Problem ten nie występuje tak wyraziście u starszych mężczyzn, ponieważ społeczeństwo na ogół akceptuje nieformalne związki seksualne z młodymi partnerkami. Również istotną przyczyną zaburzeń seksualnych u partnerów w starszym wieku jest nadużywanie alkoholu i nadmierne objadanie się, stąd wzięło się potwierdzenie: witaj brzusiu, żegnaj...!”

Zmęczenie fizyczne i umysłowe może również mieć swój wpływ na współżycie seksualne. Z doświadczeń klinicznych wynika, iż gotowość seksualna mężczyzn, wyrażająca się wzwodem członka, ma miejsce rano. Stąd płynie wniosek, że starsze pary powinny podejmować współżycie seksualne rano.

Jesteśmy świadomi, jak ogromną rolę odgrywa seks w naszym życiu. Zaburzeń seksualnych nie należy lekceważyć, a tym bardziej wstydzić się, bowiem w różnym stopniu są udziałem każdego człowieka. W takich przypadkach należy udać się po poradę do lekarza ginekologa, seksuologa lub androloga.

Dr n. med. Zbigniew Fronczek, ginekolog, seksuolog, mgr Aleksandra Fronczek, 11-02-2004, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe