PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Kto się boi masturbacji dziecięcej?

Kto się boi masturbacji dziecięcej?

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 17.3.2000, s.18 | dodane 04-08-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Masturbacja dziecięca u części rodziców wzbudza bardzo duży niepokój.
15% dziewczynek i 30% chłopców pamięta, że dotykało swoich narządów płciowych w sposób regularny. Nasilenie tego zjawiska przypada na 5-6 rok życia, na przełomie przedszkola i szkoły następuje spadek, po czym ponownie na początku szkoły podstawowej wzrost częstotliwości. Onanizm dzieci często spostrzegana jest przez rodziców jako początek zaburzeń psychoseksualnych, czy rozwoju tendencji dewiacyjnych u dziecka. Czy rodzice mają podstawy do takich zachowań? To zależy od motywacji dziecka leżącej u podstawy zachowań autoerotycznych.
Ogólnie można wyróżnić 3 rodzaje motywów skłaniających dziecko do onanizmu.
1). Przyjemność jest wartością samą w sobie. Masturbacja przynosi dziecku ulgę i wzbudza poczucie bezpieczeństwa. Jest w tym przypadku traktowana jako naturalny etap rozwoju seksualizmu dziecięcego i wtedy, kiedy rodzice nie zwracają specjalnej uwagi na nią dziecko samo eliminuje ją z repertuaru swoich zachowań.
2). Masturbacja jest wyrazem braku odpowiednio ciekawego i nowego środowiska. W odpowiedzi na mało urozmaicone warunki zewnętrzne dziecko poszukuje nowych wrażeń w obrębie własnego ciała. Reakcja rodziców w tym przypadku powinna polegać na dostarczeniu dziecku innych, konkurencyjnych bodźców: zabawy, czy hobby.
3). W tym przypadku zachowania autoerotyczne służą zaspokajaniu głodu emocjonalnego. Dziecko czuje, że rodzice nie poświęcają mu tyle uwagi i miłości, ile potrzebuje. Zachowania onanistyczne koncentrują uwagę otoczenia i o to właśnie dziecku chodzi. W odpowiedzi na ten typ masturbacji rodzice powinni poświęcać więcej uwagi i zainteresowania życiem i problemami swoich pociech.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 04-08-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 17.3.2000, s.18

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe