PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Kiedy pierwszy raz? Inicjacja seksualna

Kiedy pierwszy raz? Inicjacja seksualna

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 24.3.2000, s.16 | dodane 04-08-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Czy istnieje optymalny wiek dla inicjacji seksualnej? Zarówno sami zainteresowani, czyli nastolatkowie, jak i badacze tej dziedziny życia człowieka: psycholodzy i seksuolodzy rozwojowi nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Podział opinii wśród nastolatków wygląda następująco: osoby, które przeszły przez inicjację seksualną zbyt wcześnie miały w chwili pierwszego stosunku od 16-21 lat, natomiast ci, którzy oceniają swój wiek jako zbyt późny mieli od 18-22 lat. Jak więc widać przedziały wiekowe znacznie się pokrywają, co wskazuje na to, że ten sam wiek bywa przez jednych oceniany jako zbyt późny, a przez drugich jako zbyt wczesny.
Ciekawie wypada porównanie opinii młodzieży, która ma inicjację za sobą z tymi, którzy jej jeszcze nie doświadczyli. Ci pierwsi przywiązując do tego faktu małe znaczenie, podkreślają jej zadaniowy i rzeczowy charakter, natomiast ci, którzy mają ją przed sobą wyolbrzymiają jej znaczenie, co z dużej mierze powoduje powstrzymywanie się przed rozpoczęciem współżycia.
Psychologia i seksuologia również nie podaje konkretnego wieku podkreślając znaczenie trzech elementów: dojrzałości biologicznej, psychologicznej i społecznej, co w praktyce oznacza znajomość motywów własnego postępowania, troskę o siebie i o partnera, znajomość warunków odpowiedzialnych za pozytywny przebieg inicjacji i odpowiedzialność za prokreację.
W praktyce natomiast wygląda to tak, że chłopcy inicjują między 17. a 18. rokiem życia, a dziewczyny o rok później i sytuacja taka nie uległa zmianie przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Innymi słowy: dzieci inicjują dziś w zbliżonym wieku, jak ich rodzice. Warto dodać, że 25% dziewczyn i 14% chłopców w ogóle nie miało doświadczeń związanych ze stosunkiem.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 04-08-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 24.3.2000, s.16

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe