PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Erotyzm wdowy

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 20.10.2000, s.11 | dodane 30-07-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
„Trzy lata temu zmarł mój mąż. Mamy dwójkę dorosłych, wykształconych dzieci. Mają już swoje domy, rodziny i dzieci. Przez ostatnie lata miałam bardzo ułożone, ale i smutne życie. Kościół, park, cmentarz, samotne powroty do domu i tak całymi miesiącami. Jakiś czas temu, trochę za namową dzieci, zapisałam się na Uniwersytet Trzeciego Wieku i tu nastąpił zwrot w moim życiu: poznałam bardzo kulturalnego pana. Prawdę powiedziawszy nie myślałam, że jeszcze jakikolwiek mężczyzna zwróci na mnie uwagę i że ja będę umiała kimś się zainteresować. Ale, ku mojemu nieskrywanemu zdziwieniu, tak właśnie się stało. Może atmosfera uniwersytetu, a może optymizm i dynamizm ludzi, którzy tam uczęszczają zrobił swoje. Przedstawiłam Go moim dzieciom i wnukom i stał się następny cud: wszyscy go zaakceptowali i polubili. Bardzo mnie to ucieszyło.
Pan jest dość witalny i męski, więc stało się to, co w końcu i tak by się stało. I tu pojawił się prawdziwy problem. Nie z nim, ale ze mną. Podczas stosunków odczuwam ból. Nigdy nie udało mi się też osiągnąć jakiejkolwiek satysfakcji seksualnej. Jest to o tyle dziwne, że wcześniej z życia erotycznego czerpałam wiele satysfakcji. Z mężem robiłam to z dużą przyjemnością, a teraz jestem pełna baw i niepokoju. Proszę o pomoc”.
Opisana sytuacja jest bardzo typowa i tak naprawdę nie ma podstaw do niepokoju, pod warunkiem podjęcia odpowiednich działań. Na czym polega jej typowość?
Śmierć stałego partnera, żałoba po nim, smutek powodują często obniżenie aktywności życiowej, w tym również aktywności seksualnej. Kiedy sytuacja taka trwa dłużej, to zupełnie naturalne są trudności w powrocie do partnerstwa seksualnego. Jeżeli nasz organizm odzwyczaił się od reakcji seksualnych, to powinniśmy go powoli do nich przyzwyczajać i kontrolować ten proces.
W seksuologii istnieje osobna jednostka kliniczna opisująca problemy kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji, jak autorka listu. ,,Zespół wdowy'' to zaburzenie seksualna polegające na występowaniu: anorgazmii (braku orgazmu), dyspareunii (bólów w czasie stosunku), anestezji seksualnej (osłabieniu lub wyłączenie wrażliwości zakończeń nerwowych pochwy), hiperestezji (nadwrażliwości pochwy). Zaburzenie to jest typowe dla kobiet po 50. roku życia, które mają przerwę w kontaktach seksualnych minimum 1 rok. Przerwa ta może być spowodowana zarówno zgonem, jak i odejściem partnera, ale i konfliktami w konsekwencji których następuje zahamowanie kontaktów seksualnych. Dlaczego tak się dzieje? Pojawiają się zmiany zanikowe, hormonalne i neurogenne.
W związku z tym powrót do aktywności seksualnej powinien odbywać się pod kontrolą ginekologa i specjalistów w zakresie wymienionych układów: endokrynologa i neurologa.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 30-07-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 20.10.2000, s.11

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe