PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Drink w alkowie. Podjeść w nocy

Drink w alkowie. Podjeść w nocy

PORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 20-21.1.2001, s.13; 27-28.1.2001, s.13 | dodane 05-08-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Powszechnie wiadomo, że alkohol spożywany rzadko i w małych ilościach może przyczyniać się do wzrostu pobudzenia seksualnego, odblokowuje stres, pozwala zapomnieć o kompleksach i nieśmiałości, ułatwia zawieranie nowych znajomości. Jako afrodyzjak szczególnie polecane jest czerwone wytrawne wino, pół butelki na dwie osoby. Alkohol przyjmowany często i w większych ilościach powoduje szereg negatywnych konsekwencji, które szczególnie niekorzystnie odbijają się właśnie na życiu seksualnym. Komplikacje te są częściej spotykane u mężczyzn.
Wymienię trzy najbardziej typowe.
Zespół Otella to patologiczna zazdrość na tle uzależnienia alkoholowego. Mężczyzna jest w swoim mniemaniu cały czas zagrożony przez kobietę i jej kochanków. Prowadzi to do nasilenia zachowań agresywnych wobec partnerki i wobec domniemanych kochanków.
Zespół Silvestrini-Corda występuje również w przebiegu choroby alkoholowej i charakteryzuje się zanikiem jąder, nadmiernym rozwojem sutków, marskością wątroby. Zmiany te prowadzą oczywiście do obniżenia poziomu potrzeb seksualnych i rozwoju impotencji.
Część mężczyzn cierpiących na zaburzenia wytrysku nasienia leczy się sama w ten sposób, że przed stosunkiem spożywają większe ilości alkoholu, co powoduje wydłużenie czasu reakcji seksualnych i w konsekwencji długości stosunku. „Terapia” taka niemal zawsze kończy się uzależnieniem i konsekwencjami wymienionymi w wyżej omawianych zespołach klinicznych.

Podjeść w nocy
Zespół jedzenia w nocy jest dość powszechnym zaburzeniem psychosomatycznym, który charakteryzuje się obniżeniem nastroju, wzrostem drażliwości i niepokoju. Objawy te pojawiają się późnym wieczorem i nocą.
Zachowanie takie jest typowe zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Kończy to się oczywiście otyłością, skąd wynika wiele problemów zarówno seksuologicznych, jak i psychologicznych. Kilkanaście, czy kilkadziesiąt kilogramów nadwagi z jednej strony powoduje, że organizm nie ma siły na prawidłowe reakcje seksualne. Proszę sobie wyobrazić swoje samopoczucie po całodziennym noszeniu plecaka, w którym jest kilkanaście kilogramów smalcu. Czy wieczorem mielibyście jeszcze ochotę na igraszki miłosne? Z drugiej strony pojawiają się problemy psychologiczne: nieakceptowanie własnego ciała, czy figury, problemy z samooceną, kompleksy, kłopoty z zawieraniem nowych satysfakcjonujących znajomości.
Paradoks omawianego zespołu polega na tym, że przyczyną podjadania w godzinach późnowieczornych jest najczęściej frustracja uczuciowa i seksualna. Jedzenie w tym przypadku spełnia rolę zastępczą: przynosząc krótkotrwałą poprawę samopoczucia pozwala zapomnieć o troskach. I koło się zamknęło.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 05-08-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 20-21.1.2001, s.13; 27-28.1.2001, s.13

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe