PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Seksuologia » Czy kobieta może zajść w ciążę podczas „okresu”? P…

Czy kobieta może zajść w ciążę podczas „okresu”? Płodność w czasie menstruacji

P:ORADNIK MEDYCZNY. SEKSUOLOG

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog

zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 31.3.2000, s.14 | dodane 04-08-2009

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog. Prywatny Gabinet Seksuologiczny we Wrocławiu
www.seksuolog.pl
 
Odpowiedź brzmi: tak. Na przełomie lat 20. i 30. naszego wieku ginekolodzy z Japonii i Austrii odkryli proces jajeczkowania dokonujący się na dwa tygodnie przed miesiączką. Wyniki ich badań stanowiły podstawę do wyznaczenia u kobiet dni płodnych.
Zapobieganie ciąży jest jednym z zasadniczych problemów przed którym staje człowiek rozpoczynający współżycie seksualne w nowym związku partnerskim. Brak dostępu do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych zmartwień, które czasem mogą zamienić się w prawdziwą życiową katastrofę.
W naszym społeczeństwie funkcjonuje wciąż wiele mitów dotyczących seksualności, a w szczególności tych, związanych z płodnością.
Kobieta, szczególnie nastolatka, może zajść w ciążę w czasie „okresu” (menstruacji), chociaż prawdopodobieństwo prokreacji jest mniejsze niż w innych fazach cyklu płodności. Ciąża w tym przypadku może pojawić się jako konsekwencja dwóch zasadniczych czynników:
1) nieregularności owulacji (jajeczkowania) i menstruacji co może być związane m.in. z takimi czynnikami jak choroba, stres (np. w szkole, w pracy), czy zmiany klimatyczne (związane np. z podróżą)
2) faktu, że plemniki mogą w ciele kobiety zachowywać zdolność do zapłodnienia nawet do tygodnia po ostatnim kontakcie seksualnym.
Połowa populacji wie o tym, a połowie fakt ten nie jest znany. Lepiej poinformowani są ludzie młodzi, samotni, rozwiedzeni, dobrze wykształceni i ci, którzy nie są w stałym związku partnerskim. Gorzej jest u zamężnych/żonatych, owdowiałych i słabo wykształconych.

Dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, 04-08-2009, zdrowemiasto.pl / Gazeta Wrocławska, 31.3.2000, s.14

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe