PSYCHIATRA. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Psychiatria » Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

PORADNIK MEDYCZNY. PSYCHIATRA

dr n. med. Andrzej Zaczkiewicz

zdrowemiasto.pl / arch. Bądź Zdrów, K-PRKChzdrowemiasto.pl / arch. Bądź Zdrów, K-PRKCh | dodane 31-05-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zdrowie psychiczne już od wielu lat definiowane jest jako nieodzowny element “dobrostanu” jednostki, a w kontekście szerszym – jako ważnej składowej prawidłowego stanu zdrowia całej populacji. Ten częstokroć niedoceniany, a do niedawna skrywany problem na szczęście znajduje coraz większe zrozumienie w społeczeństwie. Czas po temu najwyższy, bowiem liczba osób chorujących na różnego rodzaju zaburzenia psychiki stale wzrasta.

Powstanie chorób psychicznych w przeszłości przypisywano działaniu magii, czarów i sił nadprzyrodzonych. Sugerowano także, iż ich istnienie jest jedynie mitem, zaś rozpoznania chorób są rodzajem “etykietek”, przyczepianych niepożądanym członkom społeczeństwa. Gdy już dziś medyczny świat wie dużo więcej o tych schorzeniach mózgu i umysłu – pora na ogólną edukację, w podstawowym bodaj zakresie.

Zaburzenia psychiczne są bardzo często spotykane w życiu codziennym. Wpływają one na ograniczenie sprawności ludzkiej o wiele częściej, niż się powszechnie sądzi, oraz bardziej niż wiele przewlekłych i ciężkich chorób somatycznych. Utrzymują się długotrwale, bez leczenia łatwo nie ustępują i nie można liczyć na ich samoograniczający się przebieg. Właściwe postępowanie to nie tylko codzienna praca lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rejonowego) lub lekarza specjalisty, to także niezbędna wiedza, jaką powinni dysponować pacjenci, ich rodziny i otoczenie. Wstępna uwaga, iż wiele omawianych tu zaburzeń, takich jak depresja, lęk, zaburzenia afektywne (nastroju) – można leczyć bardziej skutecznie niż szeroko rozpowszechnione nadciśnienie tętnicze lub chorobę wieńcową –powinna zachęcić do dalszej lektury artykułu.

Właściwe rozpoznawanie chorób i postępowanie z nimi jest domeną specjalistów, jednak znajomość podstawowych objawów chorobowych występujących u osób dorosłych może być pomocna w codziennym życiu. Są to: pobudzenie, lęk, splątanie, urojenia i dziwaczne przekonania, nie ustępujące zmęczenie, omamy, zaniedbania higieny, bezsenność, utrata pamięci, nieuzasadniona podejrzliwość, niewyjaśnione dolegliwości cielesne (somatyczne) bez obiektywnie uzasadnionej przyczyny, obniżenie nastroju, przygnębienie, dziwne wypowiedzi lub zachowanie, myśli i działania samobójcze, nieuzasadnione zamartwiania się i obawy, gwałtowne zachowania, zaburzenia odżywiania, seksualne, moczenia mimowolne, itp. W tej samej grupie schorzeń mieszczą się także zaburzenia nieodzownie związane z rozwojem cywilizacji i jej szczególnym wytworem – alkoholem, tytoniem, substancjami psychoaktywnymi.

Początki omawianych schorzeń mogą być bardzo dyskretne, podstępne, zwykle nieuświadomione. Pacjent może uskarżać się na zapominanie lub depresyjne samopoczucie, może być także nieświadomy utraty swej pamięci. Bywa, że pacjent i rodzina zgodnie zaprzeczają temu, iż utrata pamięci jest poważna. Czasem rodzina – początkowo nie dostrzegająca problemu, nie występująca o pomoc z powodu pogorszenia pamięci, zmiany cech osobowości lub zachowania – podnosi alarm na późniejszych etapach choroby, charakteryzującej się już wówczas splątaniem, błądzeniem, lub zanieczyszczaniem się. Często występująca już od początku choroby apatia i brak zainteresowania, upośledzenie świeżej pamięci, myślenia i zdolności sądzenia, dezorientacja i zubożenie języka, pogorszenie codziennego funkcjonowania, utrata panowania nad emocjami – winy być wystarczającą wskazówką dla podjęcia działań.

W etiologii niektórych schorzeń psychicznych odgrywają rolę choroby infekcyjne lub zatrucia, którym uległa kobieta podczas ciąży (udowodniony został szkodliwy wpływ na potomstwo przebytej w ciąży różyczki). W okresie pokwitania często obserwowane są (zwykle przemijające) zachwiania równowagi psychicznej. W okresie przekwitania często spotykana jest skłonność do rozmaitych reakcji typu nerwicowego (odwracalne), rzadziej zaś – psychozy. Niektóre z nich są późno ujawniającymi się chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia. W wieku starczym spotyka się całą gamę psychoz starczych. Wiele chorób psychicznych pozostaje w ścisłym związku z chorobami somatycznymi (cielesnymi).

dr n. med. Andrzej Zaczkiewicz, 31-05-2009, zdrowemiasto.pl / arch. Bądź Zdrów, K-PRKCh

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe