Psychiatra. Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Psychiatria » Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

PORADNIK MEDYCZNY. Psychiatra

(OnB ) odnalezcsiebie.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 01-09-2008

Fot. Photos8.com
 
Należałoby zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie zajmuje się psychiatra i czym różni się od psychologa, gdyż te dwa zawody bywają często mylone. Psychiatra jest przede wszystkim lekarzem. Ukończył studia medyczne, dysponuje więc także ogólną wiedzą lekarską. Psychiatra może też, w przeciwieństwie do psychologa, przepisywać leki. Psychologia zaś to dziedzina podchodząca do zjawisk psychicznych człowieka w sposób bardziej ogólny, wielowymiarowy, a mniej medyczny - nie wszyscy psychologowie specjalizują się w zaburzeniach i chorobach psychicznych.

Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna. Podstawą wizyty u psychiatry jest rozmowa, na podstawie której lekarz stawia diagnozę i proponuje odpowiednią terapię. Czasem możemy być także poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, bądź wykonanie prostego zadania graficznego. Zaburzeniom psychicznym towarzyszą niekiedy objawy fizyczne, dlatego też możemy być poddani również klasycznemu badaniu lekarskiemu. Osobom, które mają opory przed pierwszą wizytą u psychiatry, zaleca się skorzystanie z porady psychologa albo przynajmniej wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który posiada pewną podstawową wiedzę na temat psychiatrii i może pomóc przełamać obawy związane z wizytą u specjalisty.

Wśród najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych spotykamy stany depresyjne i lękowe. Depresja to stan, gdy człowiek pod wpływem stanu mocnego przygnębienia, wycofania i znacznego spadku aktywności, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stany lękowe, inaczej fobie to natomiast przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, mimo świadomości bezzasadności tego lęku i jednoczesnym przekonaniu, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Mimo to lęk potrafi nas sparaliżować, obniża naszą aktywność i wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Powyższe objawy należą do najczęstszych, ale pojawiające się symptomy mogą być tak naprawdę bardzo różnorodne. Dlatego też nie należy lekceważyć również rad rodziny czy znajomych, którzy proponują wizytę u psychologa bądź psychiatry. Odmienność zachowania bywa często dobrze widoczna i nie potrzeba fachowej wiedzy, aby to zauważyć. Fachowa wiedza jest natomiast nieodzowna, gdy trzeba postawić konkretną diagnozę i zaproponować formę leczenia. A tylko pomyślna terapia umożliwi nam pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

(OnB ) odnalezcsiebie.pl, 01-09-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Psychiatria jest gałęzią medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi człowieka, ich przyczynami, uwarunkowaniami, objawami, przebiegiem leczeniem.
Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła studia medyczne i posiada ogólną wiedzę lekarską. Psychiatria zaś jest wybraną przez niego dziedziną medycyny, w której się specjalizuje. Psychiatra jest lekarzem, dlatego w centrum jego zainteresowań znajduje się diagnozowanie i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Tylko lekarz może stosować leczenie farmakologiczne, czyli przepisywać leki. Takiej możliwości nie ma psycholog. Psycholog nie jest lekarzem. Jest to specjalista o wykształceniu uniwersyteckim, zajmujący się również zjawiskami psychicznymi człowieka, ale pod nieco innym kątem. Nie wszyscy psychologowie specjalizują się w zaburzeniach i chorobach psychicznych - często zajmują się zjawiskami fizjologicznymi, takimi jak psychologia pracy, psychologia społeczna itp.
Zarówno lekarz psychiatra, jak i psycholog mogą zajmować się psychoterapią i po przejściu odpowiednich szkoleń posługiwać się tytułem psychoterapeuty.
Pomimo dużych różnic pomiędzy tymi dwiema profesjami, nie ma znaczenia, do kogo zwrócimy się o pomoc w przypadku podejrzenia zaburzeń psychicznych. Psycholog z pewnością zaproponuje leczenie u psychiatry, kiedy pacjent będzie tego wymagał, zaś psychiatra odeśle pacjenta do psychologa, jeżeli to jego pomoc okaże się być potrzebna.
Często psychiatra i psycholog współpracują ze sobą.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe