Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Alergologia » Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!

Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!

PORADNIK MEDYCZNY. ALERGOLOG

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, internista, alergolog, pulmonolog

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2009

Dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, specjalista chorób wewnętrznych, pulmonolog
 
W ocenie przewlekłych objawów ze strony układu oddechowego ważna jest ocena ich ciężkości i ewentualnego zagrożenia życia, czyli wskazań do hospitalizacji. Następujące objawy mogą wskazywać na ciężki przebieg:
  • uporczywe uczucie duszności
  • nasilenie napadów kaszlu
  • postępujące ograniczenie aktywności
  • utrzymujące się przyspieszenie oddechu, zwiększona praca oddechowa trudność w wypowiadaniu pełnych zdań
  • przewlekle utrzymująca się ropna, zielona plwocina
  • gorączka
  • brak reakcji na typowe, stale stosowane leczenie

Nieodpowiednie postępowanie w sytuacji pogorszenia przebiegu astmy i zbyt późne przerwanie reakcji łańcuchowej, jaką jest narastanie objawów zapalenia i skurczu oskrzeli może prowadzić do stanu astmatycznego, który jest zagrożeniem życia i stanowi bezwzględne wskazanie do hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii.

Leczenie
Stosowane obecnie leki, szczególnie z grupy beta-2 mimetyków i glikokortykosteroidów podawanych drogą wziewną stanowią podstawę leczenia astmy. Uważa się, że stosowanie tych leków nawet w astmie epizodycznej, lekkiej, hamuje reakcję zapalną, która jest głównym czynnikiem przyczynowym choroby. Systematyczne leczenie pod kontrolą specjalisty pozwala niekiedy zredukować dawki leków i znakomicie poprawić komfort życia pacjenta z astmą. Leki stosowane w astmie podzielono na grupę leków kontrolujących chorobę, do której zalicza się leki przeciwzapalne i długo działające leki rozkurczające oskrzela, oraz leki stosowane doraźnie, czyli środki szybko rozkurczające oskrzela.


Z uwagi na szczególne znaczenie ustalenia odpowiedniego rozpoznania, oceny stopnia ciężkości choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia astmy chory wymaga okresowej kontroli specjalistycznej. Postępowanie lecznicze wymaga bowiem świadomego współudziału chorego i najbliższych, a zaniedbania mogą być tragiczne w skutkach.

Dostępne na rynku inhalatory mają obecnie przystępną cenę, a ich odpowiedni dobór gwarantuje np.: stosowanie leku dwa razy dziennie i utrzymanie efektu działania na 12 godzin. Chory z astmą może pracować, prowadzić normalną aktywność fizyczną, uprawiać sport.

Cennym uzupełnieniem leczenia szczególnie w astmie atopowej jest podawanie leków anty- alergicznych.
Bardzo ważnym elementem leczenia jest opanowywanie infekcji odpowiednim antybiotykiem pod kontrolą lekarza. Należy również zaznaczyć, że kilka grup leków z licznymi przedstawicielami każdej z grup gwarantuje dobór przystępnego dla pacjenta sposobu leczenia.

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, internista, alergolog, pulmonolog, 05-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe