Bezpłatne warsztaty edukacyjne nt. raka jelita grubego
Strona główna » Informator » Spotkania » Kraków. Bezpłatne warsztaty edukacyjne nt. raka je…

Kraków. Bezpłatne warsztaty edukacyjne nt. raka jelita grubego

INFORMATOR. Spotkania

Wojciech Sobczak

zdrowemiasto.pl | dodane 01-09-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
6. września w Krakowie, w Domu Kultury Kolejarza, odbędzie się druga edycja bezpłatnych warsztatów edukacyjnych pt. „Oswoić raka. A co Ty wiesz o raku jelita grubego?” Spotkanie przede wszystkim dedykowane jest osobom chorym na raka i ich bliskim, ale może też stanowić wysoką wartość edukacyjną dla osób zwyczajnie zainteresowanych tą tematyką.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO. Przedstawiciele stowarzyszenia przybliżą uczestnikom warsztatów działalność organizacji, udzielą wszelkich praktycznych informacji w związku z tematem raka jelita grubego.

Podczas bezpłatnych warsztatów specjaliści w dziedzinie onkologii, dietetyki i psychologii omówią zagadnienia dotyczące:
  • profilaktyki, wczesnej diagnozy oraz najnowszych metod leczenia raka jelita grubego;
  • znaczenia właściwego odżywiania w czasie choroby, a zwłaszcza podczas leczenia, zwalczania złych przyzwyczajeń i upodobań żywieniowych na korzyść odpowiedniej diety dostarczającej organizmowi siły do walki z nowotworem;
  • psychologicznych aspektów przeżywania choroby, w kontekście emocji towarzyszących pacjentowi oraz wpływu psychiki i wsparcia najbliższych w procesie zdrowienia.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  Stowarzyszenia POLILKO pod adresem www.polilko.pl.

Wojciech Sobczak, 01-09-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Co to jest stomia?
Stomia jest to połączenie światła jelita grubego (kolostomia), cienkiego (ileostomia) lub moczowodu (urostomia) ze skórą. Wykonuje się je najczęściej w przypadku nowotworu jelita grubego (okrężnicy, odbytnicy) lub moczowodu, chorób zapalnych jelit (colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna) lub w następstwie urazów okrężnicy lub odbytnicy. U niemowląt bywa stosowana w kuracji choroby Hirschprunga (niedostateczne unerwienie jelita, które powoduje nimożność wydalania kału normalną drogą) lub wrodzonego zarośnięcia odbytu. Wykonanie stomii w połączeniu ze stosowaniem odpowiedniego sprzętu, umożliwia pacjentom bezpieczeństwo i normalne życie.
Stomia służy zatem do wydalania kału lub moczu przez otwór na brzuchu. Może być stała lub czasowa. Jeśli zachodzi konieczność usunięcia odbytnicy i odbytu, wówczas wytarza się stomię na stałe. Jeśli odbyt został oszczędzony, wówczas istnieje możliwość przywrócenia naturalnej drogi wypróżniania się przez odbyt i wytwarza się stomię czasową. Po jakimś czasie można połączyć zachowaną część jelita z odbytem i przywrócić ciągłość układu pokarmowego.
Stomię wytwarza się także w przypadku konieczności usunięcia lub ominięcia pęcherza moczowego. Służy ona wówczas do wydalania moczu. Czasowa urostomia jest możliwa wówczas, gdy zachowany został pęcherz.
Stomia jest czerwona podobnie jak śluzówka w jamie ustnej. Ma przeciętnie od 2 do 5 centymetrów średnicy i wystaje ponad powierzchnię skóry na kilka do kilkudziesięciu milimetrów. Umieszczona jest w dolnej części brzucha, po prawej lub lewej stronie. Nie jest unerwiona, więc dotyk nie powoduje bólu. Dotyk może powodować niewielkie krwawienie (co nie jest objawem niepokojącym). űródło:  Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, www.polilko.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe