Korzyści i zagrożenia digitalizowanej ochrony zdrowia w PAN
Strona główna » Informator » Spotkania » Korzyści i zagrożenia digitalizowanej ochrony zdro…

Korzyści i zagrożenia digitalizowanej ochrony zdrowia w PAN

INFORMATOR. Spotkania

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 26-09-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Czy digitalizacja w ochronie zdrowia spowoduje, że opieka zdrowotna będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, czy zmniejszy koszty leczenia, jak zadbać o bezpieczeństwo danych, odpowiedzi na takie pytania poszukają uczestnicy konferencji „Electronic Health and Medicine: Advances and Challenges”. Odbędzie się ona w czwartek, 27 września, w Warszawie.

Inicjatorem konferencji jest wiceprezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Andrzej Górski. Jednym z jej patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Nowe technologie, informatyzacja i nowoczesna komunikacja (ICT) w coraz szerszym zakresie wkraczają w nasze codzienne życie. Również polityka zdrowotna, której priorytetem jest zapewnienie społeczeństwu jak najlepszej opieki medycznej z każdym dniem staje się bardziej zależna od ICT.

Digitalizację w ochronie zdrowia w znacznym stopniu wspiera Komisja Europejska, która przez ostatnie 20 lat sfinansowała ok. 450 projektów związanych z tą dziedziną, przeznaczając na ten cel kwotę ok. biliona euro.

W Polsce, w oparciu o dyrektywy unijne, przygotowano dokument „Kierunki informatyzacji e-Zdrowie Polska na lata 2011-2015”. "Realizacja jego założeń, czyli m.in.: wprowadzenie Systemu Informacji Medycznej, elektronicznych kart zdrowia, czy utworzenie centralnego portalu informacyjnego ochrony zdrowia łącznie z poradnikiem dla chorych może sprawić, że opieka zdrowotna w Polsce stanie się bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb, leczenie będzie skuteczniejsze, a lekarze będą mogli szybciej zdiagnozować chorobę lub nawet zapobiec jej wystąpieniu" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Jak podkreślają organizatorzy konferencji, digitalizacja ochrony zdrowia oraz stworzenie interoperacyjnych systemów e-Zdrowotnych na obszarze całej Europy spowoduje, że granice państw nie będą stanowiły przeszkody dla diagnostyki i leczenia chorego, a tym samym zmniejsza się koszty opieki nad pacjentem.

Jednak oprócz opinii pozytywnych pojawiają się też wątpliwości natury etycznej i prawnej. „Jedno z podstawowych zastrzeżeń dotyczy poufności i bezpieczeństwa danych pacjenta, do których dostęp będzie miało grono lekarzy, pracowników medycznych oraz sam pacjent. W takim przypadku konieczne jest zbudowanie zabezpieczenia, jakie np. będzie uniemożliwiało ingerencję w dane osobowe pacjenta poza nim samym lub zapobiegnie wprowadzaniu zmian w wynikach badań przez osoby, które tych badań nie wykonywały” – napisano w komunikacie.

Inne wątpliwości dotyczą wprowadzenia sprzedaży internetowej farmaceutyków oraz realizacje e-recept, wirtualnego kontaktu pacjenta z lekarzem.

W spotkaniu udział wezmą: prezes Instytutu Medycyny Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie - prof. Harvey V. Fineberg; reprezentujący niemieckie Ministerstwo Zdrowia - dr Matthias von Schwanenfluegel; wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej - prof. Romuald Krajewski; prof. Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - dr Leszek Sikorski.

Konferencja odbędzie się w Pałacu Staszica w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 72. Więcej wiadomości na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Polskiej Akademii Nauk: http://www.aktualnosci.pan.pl

PAP, 26-09-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe