PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Różnice w edukacji z powodu różnic w statusie rodziny

Wyższe wykształcenie rodziców, a także status ekonomiczny rodziny - m.in. takie cechy rodzinnego domu wpływają na późniejsze wyniki dziecka w nauce - wynika z informacji przedstawionych w czwartek na I Ogólnopolskim Forum "Równać szanse". W stolicy najgorzej w szkole radzą sobie uczniowie z Pragi Północ, a najlepiej z Ursynowa. więcej »

Gdańsk. Cykl Spotkań Edukacyjnych „Moje życie ze szpiczakiem mnogim”

Cykl Spotkań Edukacyjnych "Moje życie ze szpiczakiem mnogim" zakłada organizację spotkań edukacyjnych dla pacjentów i ich bliskich na przełomie 2009 i 2010 roku w wybranych miastach w całej Polsce. Organizatorami spotkań są: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka, Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych. więcej »

Europejska strategia przeciwko grypie - spotkanie w Brukseli

W jaki sposób opracować spójną odpowiedź europejskiej i światowej publicznej opieki zdrowotnej na epidemię grypy H1N1? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy organizowanej przez Komisję Europejską konferencji pt. "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt", która odbędzie się 30 października w Brukseli. więcej »

Konferencja naukowa z okazji Dnia Osób Jąkających się

O terapii osób jąkających się, roli wczesnej interwencji logopedycznej i historii Polskiego Związku Jąkających będą rozmawiali uczestnicy naukowej konferencji "Świat, który rozumie jąkanie". Odbędzie się ona 21 października na Uniwersytecie Śląskim, w przeddzień Światowego Dnia Osób Jąkających się. więcej »

Katowice. Ogólnopolskie forum środowiska medycznego

27 października w Katowicach pod patronatem honorowym władz miasta, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz innych instytucji medycznych odbędzie się forum dyskusyjne środowiska medycznego, podczas którego będą poruszane tematy związane z informatyzacją medycyny oraz problemami i rozwiązaniami w funkcjonowaniu regionalnego rynku opieki medycznej. więcej »

Otwarte seminarium nt. autyzmu w Warszawie

II Międzynarodowe Seminarium na temat Zaburzeń Spektrum Autyzmu pod hasłem "autyzm jest uleczalny" odbędzie się w dniach 17-18 października w Warszawie. W otwartym spotkaniu mogą wziąć udział lekarze, nauczyciele, terapeuci, rodzice i wszyscy zainteresowani tematyką autyzmu. więcej »

Kraków. Październikowe wykłady w sali bibliotecznej w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medium UJ w Krakowie, konsultant wojewódzki ds hematologii prof. A. B. Skotnicki oraz „Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka" www.szpiczak.org zapraszają do do sali bibliotecznej w Klinice Hematologii SU ul. Kopernika 17 w dniu 19 października 2009 roku (poniedziałek) o godzinie 16.00 na wykłady, które wygłoszą... więcej »

Co nowego w alergologii? - X Kongres PTA

Ok. 1,5 tys. osób - m.in. lekarze pierwszego kontaktu, specjaliści alergologii, pulmonologii, pediatrii, okulistyki, laryngologii, dermatologii, medycyny rodzinnej z Polski i z zagranicy - wzięło udział w X Jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Spotkanie odbyło się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. Kongres przebiegał pod hasłem: "Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych - najnowsze trendy". więcej »

Lekarze: reumatyzm dotyka też ludzi młodych

Reumatyzm nie jest tylko chorobą ludzi starszych. Badania pokazują, że cierpią na nią także ludzie w wieku 20-30 lat - mówią lekarze uczestniczący w I krajowych spotkaniach reumatologicznych, które odbywają się w Łodzi. Medycy zwracają uwagę, że najważniejsza jest wczesna diagnostyka. więcej »

Genetyka, biochemia i sport w Śląskiej Kawiarni Naukowej

Czy mięśnie ludzkie można trenować w nieskończoność, skoro już dziś w wielu dziedzinach sportu osiągnięto granicę ludzkich możliwości? Czym jest genetyczny doping i jak to się dzieje, że płeć sportowca bywa niejednoznaczna nawet dla genetyka? więcej »

Debata „Niedokończona emancypacja”

W tym roku, po raz pierwszy w 13-letniej historii warszawskiego Festiwalu Nauki, został poruszony problem równości kobiet i mężczyzn. W debacie "Niedokończona emancypacja", prowadzonej przez prof. Magdalenę Środę z Wydziału Filozofii i Socjologii UW wzięły udział: dr Agnieszka Graf z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, prof. Małgorzata Fuszara z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz prof. Eleonora Zielińska z Wydziału Prawa i Administracji UW. więcej »

Naukowcy o planach budowy polskiego synchrotronu

O kluczowych problemach związanych z budową w Polsce źródeł synchrotronowych najnowszej generacji, w tym lasera na swobodnych elektronach dyskutowali naukowcy podczas VIII Krajowego Sympozjum Użytkowników Promieniowania Synchrotronowego (KSUPS), które odbyło się w dniach 24-26 września w Podlesicach koło Zawiercia - poinformował dr Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku. więcej »

Wyzwania polskiej ochrony zdrowia

Polskie społeczeństwo się starzeje. Żyjemy dłużej i częściej cierpimy na choroby przewlekłe. A to oznacza, że koszty związane z leczeniem tych chorób i mniejszą produktywnością osób chorych będą rosły - do takich wniosków doszli eksperci Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, podczas spotkania, które odbyło się 28 września w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. więcej »

Bydgoszcz gospodarzem X kongresu polskich alergologów

Lekarze różnych specjalności, w tym goście z zagranicy, wezmą udział w X Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbędzie się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. Hasło spotkania to: "Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych - nowe trendy". "Choroby alergiczne są istotnym, narastającym problem natury społecznej i lekarskiej, co jest spowodowane zwiększającą się częstością ich występowania... więcej »

Międzynarodowy kongres kardiologów w Poznaniu

Najważniejszym zagadnieniom współczesnej kardiologii poświęcony jest XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który od czwartku odbywa się w Poznaniu. W imprezie bierze udział ok. 4,5 tysiąca osób. Jak powiedział PAP prof. Romuald Ochotny, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, program naukowy spotkania pozwoli poznać najnowsze badania naukowe, nowe metody diagnostyczne i zalecenia terapeutyczne z zakresu różnych dziedzin kardiologii, kardiochirurgii i nauk pokrewnych. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe