Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Interna » Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

PORADNIK MEDYCZNY. INTERNISTA. PULMONOLOG

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, pulmonolog

zdrowemiasto.pl | dodane 27-03-2009

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, spacjalista chorób wewnętrznych, pulmonolog
 
Od pewnego czasu w środkach przekazu: czasopismach, gazetach codziennych, telewizji przewija się nazwa nieznanej choroby - POChP. Jest to skrót od "przewlekła obturacyjna choroba płuc", co nadal może nie być dla każdego zrozumiałe, jakkolwiek to choroba znana od dawna, nazywana kiedyś potocznie przewlekłym bronchitem, rozedmą lub nieprawidłowo - astmą. Można powiedzieć, że POChP to zespół objawów łączący przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę, co zawiera się w definicji tej choroby. Przed kilkoma laty ustalono definicję POChP, określono zespół objawów klinicznych, przyczyny tej choroby oraz, co najważniejsze, sposoby odpowiedniego leczenia.

POChP to choroba o wyraźnym związku z paleniem papierosów. Dotyczy głównie palaczy, którzy stanowią 80 - 90% chorych. Ocenia się, że w Polsce pali czynnie około 9 milionów osób, a na POChP choruje ok. 2 miliony. Choroba częściej występuje u mężczyzn i u osób w starszym wieku. Główne objawy kliniczne, to: kaszel, często poranny, wilgotny, z odksztuszaniem. Ponadto duszność, zadyszka, określane często przez pacjentów, jako brak powietrza. Szczególny charakter duszności w POChP to jej występowanie przy wysiłku oraz narastanie w czasie. W przeciwieństwie do astmy duszność w przebiegu POChP nie ma charakteru napadowego i raczej nie występuje w nocy. Występujące w przebiegu tej choroby częste infekcje, zapalenia oskrzeli, płuc, zakażenia układu oddechowego również przebiegają z nasilona dusznością.

Rozpoznanie POChP wymaga konsultacji lekarskiej, najlepiej specjalisty chorób płuc. Opiera się przede wszystkim na odpowiednio zebranym wywiadzie, badaniu przedmiotowym oraz badaniach dodatkowych. W każdym przypadku należy wykonać badanie radiologiczne, popularnie - rentgen płuc. Na marginesie należy wspomnieć, że niestety często w przebiegu POChP może wystąpić rak płuca i także w tym kontekście kontrolne badania radiologiczne płuc są konieczne. Dla potwierdzenia rozpoznania POChP należy wykonać badanie spirometryczne, które umożliwia pomiar objętości powietrza w płucach i przepływ powietrza przez oskrzela. Badanie najlepiej wykonywać w ośrodku dysponującym sprzętem odpowiedniej jakości. Ważna jest również odpowiednia interpretacja wyników badania. Zdarza się, że choroba jest rozpoznawana na podstawie wyniku spirometrii, która na przykład nie była odpowiednio wykonana lub była nieprawidłowa w przebiegu infekcji.
POChP jest chorobą występującą często, ale na szczęście nie każde zapalenie oskrzeli czy przewlekający się kaszel, nawet u palacza upoważnia do jej rozpoznania.

Jak wspomniano, przebieg POChP ma charakter postępujący. Jeżeli chory odpowiednio wcześnie nie zerwie z nałogiem palenia i nie będzie prawidłowo leczony to w szybkim tempie może dojść do wystąpienia niewydolności oddechowej, utrudniającej normalne funkcjonowanie i wymagającej nierzadko domowego leczenia tlenem.

Trwa okres wielkiego Postu a w nim często postanawiamy, co odmienić, z czego w życiu zrezygnować. Zastanówmy się, czy palenie jest aż taka uciechą, bez której nie można się obyć? Może właśnie z tej szkodliwej przyjemności zrezygnujmy dla korzyści naszej i otoczenia?!

dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik, pulmonolog, 27-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Interna - tzw. królowa nauk medycznych (łac. internus - wewnętrzny), dział medycyny zajmujący się schorzeniami narządów wewnętrznych (m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego, układu trawiennego, układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej) i jest podstawą wiedzy oraz umiejętności dla wielu specjalności szczegółowych.
Internista - lekarz specjalista chorób wewnętrznych.
Pulmonologia (inaczej pneumonologia) - jeden z działów Interny zajmujący się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu oddechowego (lekarz pulmonolog). Najczęstsze choroby układu oddechowego to np.: gruźlica, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, odma opłucnowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), pylica płuc, rak płuca, sarkoidoza, mukowiscydoza.

 
Co to jest POChP? Zobacz film! prasowe.com, 17-03-2011
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe