Walka z prostatą. Wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Walka z prostatą. Wyzwanie dla prawdziwych mężczyz…

Walka z prostatą. Wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 08-06-2018


 
Wielu mężczyzn, słysząc o prostacie, myśli o chorobie. Tymczasem to duży błąd. Prostata to gruczoł, który zlokalizowany jest w okolicy krocza i pełni niezwykle ważne funkcje w układzie rozrodczym. Chociażby z tego powodu warto zadbać o jej odpowiednią kondycję. Sprawdzamy, w jaki sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie i uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami jej przerostu.

Czym jest prostata?

Wokół prostaty narosło sporo mitów. Przede wszystkim podstawowym problemem jest brak zrozumienia, co dokładnie kryje się pod tym określeniem. Prostata to nie, jak sądzą niektórzy, nazwa jednostki chorobowej, ale gruczołu, którego zadaniem jest produkcja specjalnego płynu odżywiającego plemniki. Organ leży tuż pod pęcherzem moczowym, a przez jego środek przebiega cewka. W normalnym stadium ma wielkość orzecha lub kasztana, z czasem zaczyna jednak rosnąć i może spowodować problemy zdrowotne, między innymi trudności z opróżnianiem pęcherza.

Po pierwsze, diagnoza

Powiększająca się prostata nie daje o sobie znać od razu. Proces przerostu następuje bardzo powoli, a objawy pojawiają się w momencie, gdy może być już za późno. Konieczność częstych wizyt w toalecie, przerywany strumień moczu, bóle brzucha to tylko niektóre z możliwych symptomów niebezpiecznego rozrostu gruczołu.

prostata.jpg

Zagrożenie dotyka przede wszystkim mężczyzn po 50. roku życia, u których poziom testosteronu znacząco się obniża. Dlatego tak ważna jest regularna diagnoza, która w przypadku grupy ryzyka powinna odbywać się raz na rok. Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie? Jak dowodzą badania, na schorzenie zapadają dużo częściej mężczyźni z otyłością, palący papierosy i nadużywający alkoholu. Niekorzystny jest również przewlekły stres oraz monotonna dieta. Posiłki obfitujące w tłuszcze oraz mleko i jego przetwory z pewnością nie służą budowaniu dobrej kondycji zdrowotnej.

Złe nawyki oraz duże tempo życia sprawiają, że niebezpieczeństwo zachorowania jest obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej. W takiej sytuacji rośnie znaczenie diagnozy. Badanie nie wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza i poddania się wstydliwym procedurom. Cały proces można przeprowadzić w zaciszu swojego domu, a otrzymany wynik potraktować z dużą dozą prawdopodobieństwa. Wystarczy skorzystać z Prostata PSA TEST.

Jak zadbać o prostatę?

Przerost prostaty to nieprzyjemne schorzenie, które dotyka nawet co piątego mężczyznę po 60. roku życia, dlatego należy o nią zadbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki niekorzystnych zmian. Konieczne będzie postawienie na odpowiednią i zróżnicowaną dietę. Idealne będą produkty obfite w cynk i selen. Znajdziemy je w pestkach dyni, żółtym serze czy rybach. Warto także jak najczęściej sięgać po pomidory, które zawierają bezcenny likopen o działaniu antyoksydacyjnym. Pożądane będą również zielona herbata, truskawki, maliny, czosnek i wszelkie owoce cytrusowe.

Czego powinniśmy natomiast unikać? Przede wszystkim należy wyeliminować czekoladę, napoje oparte na bazie kofeiny oraz ostre przyprawy. Jeżeli zdrową dietę połączymy z regularnym wysiłkiem fizycznym, możemy znacznie zmniejszyć zagrożenie przerostu prostaty i jego nieprzyjemnych konsekwencji.

W.Press, 08-06-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe