Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

POCZEKALNIA. Mężczyzna

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 22-12-2015

Światowa Organizacja Zdrowia w 1978 roku zastępuje pojęcie alkoholizm terminem zespół uzależnienia od alkoholu
 
Alkoholizm, choroba alkoholowa, zespół uzależnienia od alkoholu bądź uzależnienie od alkoholu - kilka określeń odnoszących się do następstw nadmiernego spożywania alkoholu. Jak każda inna choroba również i uzależnienie od alkoholu ma konkretne objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu u siebie lub bliskich?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy to silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu lub wręcz upicia się. Zjawisko to łączy się z objawami narastającego napięcia, rozdrażnienia i niepokoju. Występuje w różnych sytuacjach kojarzonych z alkoholem. Istnieje teoria, że głód jest pojęciem hipotetycznym i nie istnieje, gdyż nie ma możliwości wykrycia jego obecności poprzez pomiary fizjologiczne, czy biochemiczne. Faktem jest jednak, że osoby uzależnione od alkoholu odczuwają go, a często jest on jednym z mechanizmów wywołujących nawrót choroby.

Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu

Osoby spożywające w sposób umiarkowany, mają pełną kontrolę nad ilością, okolicznościami i częstotliwością picia alkoholu. Uzależnieni, po wypiciu pierwszej porcji alkoholu tracą umiejętność decydowania o tym, w którym momencie przestać. Mają oni trudności w unikaniu rozpoczęcia oraz zakończeniu picia. Często zdarza się też, że osoba taka zakłada wypicie małych, a kończy się na dużych dawkach.

Objawy abstynencyjne

Symptomy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, inaczej zespołu odstawienia, pojawiają się w okresie pierwszych 24-36 godzin po zaprzestaniu picia. Bardzo często organizm reaguje oznakami przypominającymi przeziębienie (złym samopoczuciem, osłabieniem, podwyższoną temperaturą, bólami mięśniowymi oraz głowy), silnym drżeniem rąk (czasami całego ciała) oraz obecnością tzw. głodu alkoholowego. Charakterystyczne są również nadpobudliwość, niepokój, lęk oraz obniżenie nastroju czy zaburzenia snu, które mogą nasuwać podejrzenie nerwicy. Należy więc mieć świadomość, że objawy zespołu abstynencyjnego nie są charakterystyczne wyłącznie dla niego samego, mogą natomiast imitować wiele różnych schorzeń.

Zmieniona tolerancja alkoholu

Tolerancja na alkohol jest różna u poszczególnych osób. Jej wzrost może nastąpić w sposób niezauważalny i jest charakterystyczny dla początków uzależnienia. Mówi się o nim wtedy, gdy poprzednio zażywana dawka daje słabszy efekt. Wysoka tolerancja na alkohol utrzymuje się przez długi czas, nawet przez wiele lat. Zależy od dyspozycji psychofizycznych intensywności picia oraz jego modelu. W miarę dalszego picia, w miarę rozwoju uzależnienia - tolerancja się obniża.

fotoalkohol.jpg

Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań

O postępującym zaniedbywaniu alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań mówi się wtedy, gdy osoba wchodząca w uzależnienie zaczyna dostrzegać „korzyści” płynące z alkoholu.  Wtedy to wszystko, co było w życiu ważne traci na znaczeniu. Mało istotna staje się rodzina, słabnie zainteresowanie pracą, hobby i innymi życiowymi planami. Alkohol staje się jedynym celem, pomimo ponoszonych konsekwencji (często niedostrzeganych).

Picie alkoholu pomimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego

O wystąpieniu tego kryterium mówi się, gdy osoba spożywająca alkohol w nadmiernych ilościach zdaje sobie sprawę, iż pogarsza on jej stan zdrowia, a mimo to nie rezygnuje z picia. I nie chodzi o to, że alkohol w ogóle szkodzi, ale o konkretne informacje, które pijącemu przekazuje np. lekarz. Mowa zarówno o problemach natury fizycznej (uszkodzenie wątroby, nerek, choroba krążenia, bóle głowy), jak i psychicznej (nasilony lęk, apatia, ataki paniki, psychozy alkoholowe, a nawet próby samobójcze). 

Jeśli pojawią się trzy spośród wymienionych objawów, należy zgłosić się do specjalisty i rozpocząć terapię. Oczywiście, jeśli pacjent nie chce się leczyć, nikt go do tego nie zmusi. Zdrowie jest w jego rękach. Są dwa wyjścia: albo wyzdrowieje, albo zapije się na śmierć. Rodzaj alkoholu nie ma tu żadnego znaczenia. Alkoholikiem jest zarówno osoba, która pije wysokogatunkową whisky, jak i upijająca się tanim winem.

NC, 22-12-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe