ak kontrolować nietrzymanie moczu?
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Jak kontrolować nietrzymanie moczu?

Jak kontrolować nietrzymanie moczu?

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 13-04-2018

Fot. Fotolia
 
Chociaż najczęściej problem ten przypisuje się kobietom w wieku od 40 lat, nietrzymanie moczu u mężczyzn także często się zdarza. I bywa naprawdę uciążliwe. Problem jest dość wstydliwy i często zmniejsza komfort życia. Leczenie nietrzymania moczu może trwać dość długo, jednak w jego trakcie można nauczyć się kontrolować dolegliwość. Dowiedz się, jak to zrobić.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn jest bardzo wiele. Najczęściej dopatruje się w tym objawów zaburzeń pracy prostaty i przerostu tego gruczołu. W tym wypadku po operacji lub po odbyciu leczenia problem sam mija. Po 80. roku życia nietrzymanie moczu towarzyszy często o wiele poważniejszym chorobom: Parkinsonowi, Alzheimerowi, jest wynikiem udarów.

Istnieje wiele typów nietrzymania moczu, jednak ze względu na ogromną powszechność najczęściej mówi się o dwóch z nich. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się tylko wtedy, gdy robisz jakiś wysiłek – wchodzisz po schodach, dźwigasz coś ciężkiego, zaczynasz kasłać lub śmiejesz się tubalnie. W tych sytuacjach puszczają mięśnie kontrolujące pęcherz. Naglące nietrzymanie moczu pojawia się natomiast w różnych momentach, które trudno przewidzieć. Polega na wycieku kilku kropelek i nagłym parciu na pęcherz, nawet jeśli nie jest on jeszcze napełniony.

1nm_men.jpg

Kontrola nietrzymania moczu – przede wszystkim ćwiczenia

Nietrzymanie moczu u mężczyzn można skutecznie kontrolować. Wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków. Jednym z nich jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Nie jest to nic trudnego i w zasadzie można to robić w dowolnym momencie. Wystarczy, że na kilka sekund napniesz mięśnie siłą woli, a później je rozluźnisz. W ciągu jednego dnia zrób kilka serii po 10 powtórzeń. To żaden wysiłek, a kontrola nad pęcherzem będzie odczuwalnie większa.

Kontrola nad opróżnianiem pęcherza

Wyrób w sobie także nawyk częstego chodzenia do toalety. Dzięki temu pęcherz nigdy nie będzie przepełniony. Aby jeszcze lepiej kontrolować ilość wydalanego moczu, załóż dzienniczek mikcji, w którym zapiszesz, ile wypiłeś i ile wydaliłeś płynu. Z biegiem czasu liczba wypróżnień zacznie się normować. Przyjmuje się, że przy wypijaniu 1,5 l wody dziennie powinieneś iść do toalety 8 razy w ciągu dnia.

Odpowiedni poziom nawodnienia

Mogłoby się wydawać, że ograniczenie spożywanych płynów jest świetnym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego – odwodniony organizm funkcjonuje jeszcze gorzej, brak wody sprawia, że pęcherz jest jeszcze bardziej podrażniony. Aby zwiększyć kontrolę nad nietrzymaniem moczu, koniecznie pij odpowiednio dużo wody do masy swojego ciała. Średnio przyjmuje się, że powinno się jej dostarczać około 1,5 litra, do tego jeszcze dochodzi woda z owoców, warzyw i dań, które codziennie zjadasz. Dzięki temu układ moczowy będzie działał regularnie, a ty zachowasz pełną kontrolę.


W.Press, 13-04-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe