Książki. Życie jest bajką. Baba Jaga jest w każdej z nas
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Życie jest bajką. Baba Jaga jest w każdej z nas

Życie jest bajką. Baba Jaga jest w każdej z nas

POCZEKALNIA. Książki

Monika Bartys

znak.com.plznak.com.pl | dodane 20-05-2011

Życie jest bajką
 
Pamiętacie Babę Jagę? Tak, to ta stara kobieta z zakrzywionym nosem, która mieszka w chatce na kurzej stopce. W niektórych wersjach tej bajki ma córkę, w innych żyje samotnie. Jedno w tej postaci nigdy się nie zmienia: groteskowość jej wyglądu i uczucia, które wzbudza - strach, niechęć, a często odrazę.

Ugrešić pokazuje różne oblicza Baby-Jagi, która w książce przybiera postać kobiety, właściwie kilku niezwykłych „staruszek”. Opowiadane przez autorkę historie odkrywają przed czytelnikiem zawiły świat kobiecego ducha. Ze skomplikowanej relacji matki i dojrzałej córki z młodą dziewczyną, która niespodziewanie pojawia się w ich życiu, wyłania się cały wachlarz odcieni zazdrości, rywalizacja i walka o granice własnego świata. W historii przyjaciółek: Pupy, Beby i Kukli, które wspólnie wybierają się w wakacyjną podróż, odkrywamy niemal wszystkie bolączki dojrzałych kobiet - poczucie osamotnienia, pragnienie miłości, tęsknotę za najbliższymi, bezradność. Nie brakuje tam jednak wielkiego apetytu na życie, ogromnego poczucia humoru i niespodziewanych zrządzeń losu.

Życie jest bajką
to prawdziwa, szczera, głęboka i niezwykle zabawna opowieść o tym, jak ciężko być kobietą. Zwłaszcza wtedy, gdy odkrywasz w sobie Babę Jagę...

Dubravka Ugrešić (ur. 1949) – autorka powieści, zbiorów opowiadań, esejów i szkiców krytycznoliterackich. W Polsce ukazały się m.in. Amerykański fikcjonarz, Muzeum bezwarunkowej kapitulacji, Ministerstwo bólu, Nikogo nie ma w domu, Domowe duchy. Właścicielka wielu walizek i paszportów, z których pierwszy – jugosłowiański – zamieniła na chorwacki, a ten z kolei na holenderski. Pytana o tożsamość narodową, odpowiada, że jest kobietą i pisarką.

* * *

Życie jest bajką

(Baba Jaga je snijela jaje)
Tłumaczenie: Dorota Jovanka Cirlić
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
W sprzedaży od: 2011-05-30
Rok wydania: 2011
Format: 140x205
Ilość stron: 300
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 978-83-240-1596-2

Monika Bartys, 20-05-2011, znak.com.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe