Wstyd Salmana Rushdiego
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Wstyd Salmana Rushdiego

Wstyd Salmana Rushdiego

POCZEKALNIA. Książki

Agata Falkiewicz

rebis.com.pl | dodane 10-10-2013

Salman Rushdie
 
Kolejna książka Salmana Rushdiego wydana przez REBIS w nowej, zmienionej szacie graficznej. Książka była nominowana do Booker Prize i otrzymała  Prix du Meilleur Livre Etranger.

"Wstyd" to ostra satyra na dyktaturę pakistańską. Jednak powieść ma także wymiar uniwersalny. Malcolm Bradbury pisał o niej w „Guardianie”, że oprócz realiów Pakistanu Rushdie opisuje zrodzony z przemocy i składający się na współczesną historię wstyd oraz jego brak. Objawienie i mrok zapomnienia, sprawy honoru, kryzys życia erotycznego i otwarta przemoc w życiu publicznym stwarzają tu niezwykły nastrój... Rushdie pokazuje, z jaką fantazją trzeba teraz pisać o historii, jeżeli chcemy ją zgłębiać, a może nawet ocalić, i udowadnia, że jest niezrównanym gawędziarzem i wyczulonym  na kwestie społeczne i polityczne obserwatorem. Jak zawsze u niego, powieść tę zaludniają niezwykli bohaterowie, którym zdarzają się w życiu rzeczy nieprawdopodobne.

Salman Rushdie  urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety – jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego REBIS wydał następujące powieści: "Grimus", "Dzieci północy" – na podstawie których Deepa Mehta nakręciła film wg scenariusza samego autora - "Ostatnie westchnienie Maura", "Wstyd", "Ziemia pod jej stopami", "Furia", "Śalimar klaun", "Czarodziejka z Florencji", "Harun" i "Morze Opowieści", "Luka" i "Ogień Życia",  zbiór opowiadań "Wschód, Zachód" oraz zbiór esejów i tekstów krytycznych "Ojczyzny wyobrażone".

Wspomnienia pisarza z okresu obowiązywania fatwy – zatytułowane Joseph Anton. Autobiografia - REBIS wydał w 2012 roku, w dniu światowej premiery książki.

Po dwudziestu latach od pierwszej polskiej edycji REBIS opublikował nowy polski przekład "Szatańskich wersetów".

* * *

Wstyd
Autor: Salman Rushdie
image003.jpgPRZEKŁAD: Mariusz Ferek
SERIA: Mistrzowie literatury
OPRAWA: całopapierowa z obwolutą
WYDANIE: 3 (2013)
LICZBA STRON: 328
FORMAT: 150x225
Wydawnictwo: REBIS
ISBN: 978-83-7818-478-2

Agata Falkiewicz, 10-10-2013, rebis.com.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe