Książki. Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

POCZEKALNIA. Książki

GWP

Gdańskie Wydawnictwo PsychologiczneGdańskie Wydawnictwo Psychologiczne | dodane 10-03-2012

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia
 
Nowy model pedofilii oparty na wynikach badań przeprowadzonych wśród wszystkich osadzonych w polskich więzieniach pedofilów! Czy skłonność do pedofilii jest wrodzona czy nabyta? Jakie mechanizmy psychologiczne rządzą postępowaniem pedofilów? Czy ofiara nieuchronnie staje się sprawcą?

Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć prof. Maria Beisert, niekwestionowany autorytet w dziedzinie seksuologii. Na podstawie wyników gruntownych badań, przeprowadzonych wśród osadzonych w polskich więzieniach pedofilów, proponuje nowy, autorski model genezy tego zaburzenia i przedstawia mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za krzywdzenie najmłodszych. Prezentuje najważniejsze współczesne koncepcje psychologiczne, konfrontuje je z wynikami badań, a także omawia różne możliwe przyczyny powstawania pedofilii.

Pedofilia jest zjawiskiem należącym do obszaru patologii – oto główna myśl, na której opiera się książka. Jest zjawiskiem ocenianym negatywnie, ponieważ szkodzi zdrowiu i narusza dobrostan wszystkich uczestników kontaktu seksualnego. Aby ich ochronić potrzebna jest rzetelna wiedza. Stąd – przeprowadzając szeroko zakrojone badania w zakładach karnych – autorka poszukiwała odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie dorośli, w tym wypadku mężczyźni, zamiast poszukiwać dojrzałego partnera seksualnego wykorzystują seksualnie dzieci. Co o tym decyduje? Czy biologia, czy środowisko?

Odpowiedzi okazały się zaskakujące. Nie udało się wyłonić jednego prostego mechanizmu odpowiedzialnego za powstanie pedofilii. Jest ich kilka, a znajomość każdego z nich okazała się niezbędna w procesie rozpoznawania zjawiska. Czytelnik może przekonać się na ile różnice temperamentalne wyjaśniają działania sprawców, ile znaczą wpływy rodziców, w jaki sposób zdolność radzenia sobie ze stresem, empatia i asertywność stają się niebezpiecznymi kompetencjami osobistymi dorosłych mężczyzn – sprawców, które „pomagają” skutecznie angażować dziecko w aktywność seksualną. I ostatecznie dowiedzieć się – co jest zwykle najbardziej kontrowersyjnym wątkiem – czy pedofile byli sami kiedyś ofiarami pedofilów.

Książka jest przeznaczona głównie dla osób, które z racji wykonywanego zawodu (psycholodzy, nauczyciele, lekarze, prawnicy, pedagodzy, pracownicy socjalni, psychoterapeuci) lub pełnionych funkcji (kuratorzy, policjanci, dyrektorzy zakładów karnych, sędziowie) potrzebują rzetelnej wiedzy o pedofilii, jej genezie, postaciach i konsekwencjach. Dla studentów stanowić może podręcznik opisujący patologię seksualną. Książka powinna ułatwić postawienie diagnozy, wydanie opinii, ferowanie i uzasadnianie wyroków, rozpoznanie zaburzeń oraz skuteczną pomoc sprawcom. Autorka położyła w niej nacisk na dostarczenie informacji tym, którzy mają największy wpływ na ludzkie losy.

* * *

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

Autor: Beisert Maria
Rok wydania: 2012
Wydanie: I
Okładka: miękka
Liczba stron: 376
Format: 165/235 mm
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, GWP
ISBN: 978-83-7489-366-4

GWP, 10-03-2012, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

beisert.jpgProf. UAM, dr hab. Maria Beisert – psycholog i seksuolog kliniczny, prawnik – pracownik naukowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą obszaru seksuologii i psychologii klinicznej a w szczególności problematyki kryzysów, rozwoju seksualnego człowieka, terapii sprawców i ofiar patologii seksualnej. Jest autorką i współautorką wielu prac z tego zakresu. Najważniejsze publikacje książkowe to: Seks twojego dziecka; Rozwód. Proces radzenia sobie z kryzysem; Kazirodztwo. Rodzice w roli sprawców, Seksualność w cyklu życia. Kierownik Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej oraz Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii działającego przy Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Biegły sądowy.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe