Karski. Raporty tajnego emisariusza
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Karski. Raporty tajnego emisariusza

Karski. Raporty tajnego emisariusza

POCZEKALNIA. Książki

Agata Falkiewicz

zdrowemiasto.pl | dodane 27-01-2014

Karski. Raporty tajnego emisariusza
 
8 stycznia br w Parlamencie Europejskim miała miejsce inauguracja międzynarodowych obchodów Roku Jana Karskiego. Rok Karskiego 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na początku grudnia ubiegłego roku.

Oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego.

Bohater tej książki urodził się jako Jan Kozielewski, ale do historii przeszedł jako Karski. We wspomnieniach tych, którzy go znali, najczęściej był "Witoldem", choć miał dokumenty na nazwiska Kanicki, Kucharski, Piasecki i wiele innych...
Wydostał się z sowieckiego obozu dla jeńców i z niemieckiego pociągu jadącego również do obozu, uciekł gestapowcom ze szpitala w Nowym Sączu...
Ani razu nie wystrzelił do okupantów, ale był dla nich śmiertelnie niebezpieczny, bo przez granice kilkunastu krajów Europy przenosił zmikrofilmowane dokumenty zdradzające wiele ich tajemnic. Niektóre bezbłędnie odtwarzał z pamięci.
Znał najważniejszych polityków i wielu wojskowych polskiego podziemia. Z informacjami o terrorze w okupowanym kraju, o zbrodniach na Żydach i zagrożeniu ze strony komunistycznego podziemia dotarł do polityków w Londynie i w Waszyngtonie; jego raporty czytał Winston Churchill, przyjął go prezydent Roosevelt. W 1944 roku opublikował w USA bijącą rekordy popularności na całym świecie książkę Story of a Secret State.
Po wojnie Jan Karski został studentem, a później profesorem Georgetown University w Waszyngtonie. Wykładał w Pentagonie.

"Karski. Raporty tajnego emisariusza" to niezwykła książka o niezwykłym człowieku. Po śmierci jej bohatera inny legendarny emisariusz, Jan Nowak-Jeziorański, stwierdził, że blizny na rękach "Witolda" po próbie samobójstwa, której dokonał, by chronić towarzyszy z podziemia, "to najwyższe odznaczenie, jakie mógł otrzymać, wyższe chyba nawet od Orderu Orła Białego".

Stanisław Maria Jankowski
- absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 r. Autor tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP Historia. Twórca wielu wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor "Biuletynu Katyńskiego", konsultant historyczny filmu Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. REBIS w 2009 r. wydał jego - oraz Jolanty Drużyńskiej - Wyklęte życiorysy, książkę o polskich bohaterach II wojny światowej, których zamiast wdzięczności czekały po wojnie więzienne kraty, strzał w tył głowy, a w najlepszym razie zapomnienie.

* * *

Karski. Raporty tajnego emisariusza
Autor: Stanisław Maria Jankowski
image003.jpgSeria: Historia
Oprawa: całopapierowa z obwolutą
WYDANIE: 4 (2013)
Stron: 608
FORMAT: 150x225
Wydawnictwo: REBIS
ISBN: 978-83-7510-395-3

Agata Falkiewicz, 27-01-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe