Książki. 1493. Świat po Kolumbie
Strona główna » Poczekalnia » Książki » 1493. Świat po Kolumbie

1493. Świat po Kolumbie

POCZEKALNIA. Książki

Agata Falkiewicz

rebis.com.pl | dodane 16-10-2012

1493. Świat po Kolumbie
 
Co sprawiło, że dziś we Włoszech rosną pomidory, na Florydzie zaś pomarańcze; że Szwajcaria zasłynęła produkcją wyśmienitej czekolady, a do kanonu kuchni tajskiej weszły ostre papryczki chili? Dzisiaj trafi do księgarń książka Charlesa C. Manna "1493. ŚWIAT PO KOLUMBIE".

Gdy przed z górą dwustu milionami lat potężne siły geologiczne rozdarły lądy naszej planety, w dwóch odizolowanych od siebie częściach świata zaczęły się rozwijać odrębne ekosystemy pełne roślin i zwierząt nieznanych na przeciwległej półkuli. Z chwilą, kiedy Krzysztof Kolumb postawił stopę na Hispanioli, ta izolacja skończyła się jak mieczem uciął. Przez ocean wraz z coraz liczniej żeglującymi między Nowym i Starym Światem statkami podróżowały – za wiedzą żeglarzy lub przypadkowo – tysiące biologicznych gatunków. To zjawisko, nazwane przez naukowców wymianą kolumbiańską, radykalnie zmieniło życie i krajobraz całego globu, co niosło czasem bardzo dramatyczne konsekwencje…

Osiemdziesiąt lat po Kolumbie doszedł do tego inny aspekt. Hiszpański konkwistador Miguel Lopez de Legazpi pożeglował dalej na zachód i nawiązał regularną wymianę handlową z Chinami. W założonej przezeń faktorii na Filipinach po raz pierwszy w dziejach towary i ludzie ze wszystkich zakątków świata spotkali się w jednym miejscu i czasie, co stworzyło zupełnie nową rzeczywistość ekonomiczną...

"1493. Świat po Kolumbie" to swoista kontynuacja książki "1491. Ameryka przed Kolumbem", która została książką roku w kategorii „historia” Magazynu Literackiego KSIĄŻKI w 2008 roku.

Charles C. Mann − w nowej książce udowadnia, że wymiana kolumbiańska legła u podstaw wielu wątków późniejszej historii ludzkości. Przedstawiając najnowsze wyniki badań ekologów, antropologów, archeologów i historyków, pokazuje, jak powstanie tej globalnej sieci wymiany biologicznej i gospodarczej stymulowało rozwój Europy, zniszczyło potęgę cesarstwa chińskiego, wstrząsnęło całą Afryką i na dwa stulecia uczyniło miasto Meksyk areną interakcji między pięcioma kontynentami. Co więcej, dowodzi, że skutki tej rewolucji odczuwamy do dzisiaj w postaci najgorętszych problemów obecnej ery:  od masowych od masowych migracji przez politykę handlową aż  po wojny kulturowe.

* * *

1493. Świat po Kolumbie
Autor: Charles C. Mann
Przekłąd: Janusz Szczepański
image003.jpgSeria: Historia
Oprawa: całopapierowa z obwolutą
Wydanie:  1 (2012)
Stron: 712
Format: 150x225
Wydawnictwo: Rebis
ISBN 978-83-7510-870-5


Agata Falkiewicz, 16-10-2012, rebis.com.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe