PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Podwójna ablacja w terapii nadciśnienia i migotania przedsionków to obiecujący kierunek

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania migotania przedsionków, jednak dobra kontrola ciśnienia może zmniejszyć rozwój tej groźnej arytmii. Podczas konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił, że ablacja podłoża arytmii połączona z denerwacją zwojów tętnic nerkowych to obiecujący kierunek terapii. więcej »

Szczepionki przeciw grypie nadal dostępne

Z powodu grypy, na świecie, średnio co minutę umiera jedna osoba. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z sezonową grypą, a coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa. Do hurtowni właśnie trafiła kolejna partia szczepionek refundowanych, kilkaset tysięcy sztuk. Ponadto dostępne są również szczepionki nierefundowane (domięśniowe oraz donosowe). Warto pamiętać, że na szczepienie przeciw grypie nie jest jeszcze za późno. Eksperci OPZG zalecają wykonywanie szczepień nawet w grudniu lub styczniu. więcej »

Choroby nowotworowe, którym możemy zapobiegać dzięki szczepieniom

W Polsce co roku około 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, zaś ponad półtora tysiąca umiera z powodu tej choroby. Niemal 4% wszystkich zgonów kobiet spowodowanych chorobami nowotworowymi w naszym kraju związanych jest z rakiem szyjki macicy. Dzięki szczepieniom można by uniknąć tych zachorowań i śmierci. więcej »

29 października – Światowy Dzień Udaru Mózgu

Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód – to objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu. Warto je znać, aby jak najszybciej rozpoznać udar i wezwać pomoc medyczną. Tylko szybka reakcja może uratować komuś życie. Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu udaru mózgu. Jedna na 6 osób dozna udaru mózgu w swoim życiu. W Polsce 80 000 osób każdego roku cierpi z jego powodu. 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu – to właściwy moment, aby mówić zarówno o objawach choroby, jak i metodach jej zapobiegania i leczenia. więcej »

Szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być dostępne dla wszystkich niemowląt!

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował „stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rota wirusom”. Otwiera to drogę dla decyzji Ministra Zdrowia o objęciu tej szczepionki finansowaniem ze środków publicznych dla wszystkich nowonarodzonych dzieci w Polsce. więcej »

Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaszczepili się przeciw grypie

Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach działań profilaktycznych Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu oraz członków Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Jak podkreślają eksperci ze względu na częste mutacje wirusów grypy coroczne szczepienie się daje największą gwarancję uniknięcia grypy i jej groźnych powikłań. więcej »

Zasada maski tlenowej szansą na diagnostykę nowotworu w ciąży

Koniec z mitami o ochronie kobiet w ciąży przed zachorowaniem na nowotwór. Statystyki jasno pokazują, że z każdym rokiem liczba kobiet z objawami onkologicznymi w ciąży rośnie, a opóźniona diagnostyka utrudnia leczenie i zmniejsza rokowania – dziś to aż 75% przypadków raka piersi jest wykrytych po porodzie – czyli „przegapionych”. Fundacja Rak’n’Roll wraz z ekspertami z dziedziny ginekologii, ultrasonografii i onkologii apelują by zaufać swojej kobiecej intuicji, zachować czujność onkologiczną i badać każdy niepokojący objaw. więcej »

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Wiedza zamiast lęku

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny, w zrozumiały sposób budzi niepokój rodziców. Jednak obok informacji wiarygodnych, pojawiają się również te, których celem jest podgrzewanie emocji. Ani lekarze, ani naukowcy zajmujący się szczepieniami, nie kwestionują istnienia NOPów, ale zrozumienie skali ich występowania może pomóc rodzicom w podjęciu decyzji szczepić czy nie szczepić. Czym więc są NOPy i jak często występują? więcej »

25 września - Międzynarodowy Dzień Świadomości o Ataksji

Poruszają się chwiejnym krokiem, mają problemy z utrzymaniem równowagi i mową. Często są postrzegani jako osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków, niezrozumiani. Wycofują się z życia. To chorzy na ataksję dziedziczną. Chorobę nieuleczalną, często dotykającą każde pokolenie w ich rodzinach. Chorobę rzadką, występującą u 4 na 100 000 osób. Tak rzadką, że większość zdrowych ludzi nie wie, że w ogóle istnieje. Międzynarodowy Dzień Świadomości o Ataksji – 25 września – jest doskonałą okazją, aby opowiedzieć o ataksji również w Polsce. więcej »

Do dobra wiadomość dla kobiet z rakiem piersi

Podwójna blokada, czyli leczenie przy pomocy dwóch innowacyjnych leków – trastuzumabu i pertuzumabu zwiększa skuteczność terapii wczesnego HER2 dodatniego raka piersi. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia lub całkowitego zniknięcia guza. Możliwa jest operacja oszczędzająca, a chemioterapia i leczenie przy pomocy tych dwóch leków pozwala wyleczyć ten typ raka na wczesnym etapie rozwoju, szczególnie u chorych z zajętymi węzłami chłonnymi i o negatywnym statusie hormonalnym. Do niedawna refundowana była jedynie terapia trastuzumabem. Od 1 września br. refundacją zostanie objęty również pertuzumab. Zadowolenia nie kryją lekarze, organizacje pacjentów i same pacjentki. więcej »

Ponad 130 wolnych miejsc w stacjach dializ czeka na pacjentów potrzebujących leczenia nerkozastępczego w Krakowie

Około 130 miejsc na terapię nerkozastępczą z pełną refundacją NFZ jest dostępnych w stacjach dializ w aglomeracji krakowskiej – informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, największe i najbardziej opiniotwórcze zrzeszenie chorych na nerki w Polsce. Obecnie w Krakowie funkcjonują cztery ośrodki hemodializ dla pacjentów. Jednak dostępność placówek w centrum miasta spada, gdyż ośrodek przy Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika ma być planowo przeniesiony do Prokocimia w latach 2019-2020, a stacja przy ul. Kieleckiej boryka się z otrzymaniem kontraktu od Małopolskiego Oddziału NFZ. więcej »

Polacy WCIĄŻ nie potrafią pływać – seria utonięć w czerwcu i lipcu

Za nami dopiero kilka tygodni słonecznej pogody i już prawie 130 utonięć. Każdego roku instytucje i firmy prześcigają się w coraz to ciekawszych kampaniach informujących o zagrożeniach,które wynikają z nieostrożności nad wodą. Jak pokazują statystyki, w dalszym ciągu Polacy nic sobie z tego nie robią, a umiejętność pływania nie jest naszą najmocniejszą stroną. więcej »

Kolejna lista refundacyjna bez leku dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

W projekcie lipcowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia brakuje innowacyjnego leku dla chorych z nawrotowym lub przerzutowym płaskonabłonkowym nowotworem głowy i szyi. Mimo starań pacjentów, lekarzy, organizacji, stowarzyszeń związanych ze zdrowiem i wielu rozmów z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, chorzy z tym typem nowotworu nadal nie mają dostępu do leczenia niwolumabem. Immunoterapię mogą uzyskać tylko dostając się do badania klinicznego lub w ramach czasochłonnej procedury RDTL (do tej pory wydano już 10 zgód na ten proces). więcej »

LWOPR: LWOPR: Sezon się rozpoczął, środków na ratownictwo brak

Fala upałów zbiera śmiertelne żniwo nad wodą. Nad Jeziorem Zegrzyńskim w ostatnich dniach doszło do trzech tragedii. Tylko w tym tygodniu utonęło trzech mężczyzn. Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe alarmuje, że w związku z nierozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego organizacja stara się zapewnić gotowość ratowniczą we własnym zakresie, jednak dyżury i prace społeczne w żadnym razie nie odpowiadają potrzebom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa tysiącom osób wypoczywającym latem nad Jeziorem Zegrzyńskim. więcej »

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z prestiżową nagrodą

Cztery instytucje, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, zostały uhonorowane prestiżową nagrodą „Kroki milowe w leczeniu zawału serca” za opracowanie koncepcji programu KOS-Zawał. Obecność kardiologów na liście tegorocznych nagrodzonych jest wyrazem uznania dla podejmowanych przez towarzystwo działań, polegających na wprowadzaniu nowatorskich metod diagnostyki i leczenia zawału serca w Polsce. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe