PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

We wtorek 4 lutego 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie prof. dr hab. med.Włodzimierz Kargul i prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak zostali oznaczeni Orderami Odrodzenia Polski. Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów. więcej »

Badanie nt. raka płuca pokazuje bariery w dostępie pacjentów w Europie do opieki onkologicznej

Na Europejskim Forum Onkologicznym zostały zaprezentowane wstępne dane z raportu „Breathing in a new era” przygotowanego przez the Economist Intelligence Unit (EIU) na temat polityki zdrowotnej dotyczącej raka płuca. Badanie drugiej fazy podsumowuje dane z 27 krajów europejskich. więcej »

Szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV? To się opłaca!

- Mam poczucie niespełnienia, że nie udało się wprowadzić zmian w 2019 r. w Programie Szczepień Ochronnych, ale głęboko wierzę, że szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV będą zaraz wprowadzone - tak swoją wypowiedź rozpoczął prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podczas sesji „Rozliczmy się! O oszczędnościach płynących ze szczepień ochronnych”, która odbyła się na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”. więcej »

Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!

Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era” to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach. więcej »

Projekt ustawy o badaniach klinicznych trafił do Ministra Zdrowia

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych, które prowadzono w ramach realizacji Programu Rozwoju Badań Klinicznych, który przygotowała Agencja Badań Medycznych. Zespół ds. opracowania projektu ustawy, powołany przez Ministra Zdrowia przekazał w środę (29 stycznia) na jego ręce gotowy koncept. więcej »

Zadbaj o swoje serce!

Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52 proc. zgonów wśród kobiet i 41 proc. u mężczyzn – dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23 proc. i 26 proc. kobiet i mężczyzn. Przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wiele, jednak jak pokazują badania najczęstszymi z nich są: mała aktywność fizyczna (57 proc.), nadciśnienie tętnicze (33 proc.), palenie papierosów (28 proc.) oraz otyłość (22 proc.). W kolejnej odsłonie kampanii „Zawał serca – czas to życie” kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu apelują do Polaków o to, aby zadbali o swoje serce, a w przypadku pojawienia się niepokojącego bólu w klatce piersiowej natychmiast dzwonili pod 112. więcej »

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) rozpoczyna działalność

15 stycznia 2020 roku Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) zainaugurowała swoją działalność. Organizacja parasolowa zrzeszająca osiem organizacji pacjentów została powołana, aby wspierać zmiany w systemie opieki zdrowotnej w obszarze onkologii. Pierwszym projektem OFO ma być monitoring obietnic złożonych przez polityków chorym oraz ich bliskim. więcej »

1336 faktycznych Dawców szpiku w 2019 roku! Fundacja DKMS podsumowuje działania

Co można zrobić w ciągu 365 dni? Odpowiedź jest prosta – można pomóc wielu chorym na nowotwory krwi! To 365 dni na to, żeby zorganizować 2397 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrować ponad 209 000 osób oraz dać 1336 Pacjentom szansę na życie. Ale można jeszcze więcej! 2019 rok był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który zmienia rzeczywistość chorych – na lepszą. Co jeszcze udało się osiągnąć w 2019 roku? więcej »

Medycyna nuklearna 2020 - wyzwania i priorytety

Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej zdefiniowało najważniejsze wyzwania i priorytety w dziedzinie diagnostyki i terapii izotopowej w Polsce. Wśród celów na rok 2020 wskazano konieczność pilnej aktualizacji wycen i wskazań oraz poprawę dostępności do procedur medycyny nuklearnej, zmiany w zakresie otoczenia regulacyjno-administracyjnego i działania edukacyjne kierowane do opinii publicznej, środowiska lekarskiego i interesariuszy ochrony zdrowia. więcej »

Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką

Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. więcej »

Szczyt sezonu zachorowań na grypę przed nami - to ostatni moment na szczepienie

Ostatnio w Polsce zaczęły pojawiać się ogniska ptasiej grypy, która dotyczy głównie zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wirus grypy ptaków może zmienić swoje cechy i jest zagrożeniem dla życia człowieka. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny wirus grypy, który ostatnio zaatakował stada drobiu hodowlanego jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. Przed nami jednak szczyt sezonu zachorowań na grypę, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie, by mieć pewność, że unikniemy ryzyka zachorowania. więcej »

Gdańsk: pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci

W grudniu 2019 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pionierską operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez wykonywania sternotomii - bez otwarcia klatki piersiowej pacjenta. Dostęp do serca uzyskano z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego bez naruszania struktur kostnych. więcej »

Polacy a badania profilaktyczne

Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Największą świadomość związaną z tego rodzaju badaniami mają osoby powyżej 50-tego roku życia. Najczęściej wskazywane jako konieczne do wykonania jest badanie piersi. Co dziesiąty Polak nie planuje robić badań profilaktycznych – wynika z sondażu przeprowadzonego w listopadzie ubr. więcej »

Apel ws. schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej

7 stycznia br. Fundacja OnkoCafe- Razem Lepiej zaapelowała do posłów i senatorów z Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie działań na rzecz uzupełnienia schematu leczenia Przewlekłej Białaczki Limfocytowej. Organizacja alarmuje, że dziś wielu pacjentów z PBL pozostaje bez dostępnej opcji terapeutycznej. Uzupełnienie schematu w ramach refundacji popierają czołowi polscy eksperci z dziedziny hematoonkologii. więcej »

Pierwsze polskie sześcioraczki zostały zabezpieczone przed wirusem RS

Gdyby Zosia, Kaja, Malwina, Nela, Filip i Tymon, czyli pierwsze polskie sześcioraczki urodziły się 2 lata temu nie miałyby możliwości otrzymać bezpłatnej immunoprofilaktyki zabezpieczającej je przed groźnym wirusem RS. Być może dzisiaj zamiast bawić się w domu zmagałyby się w szpitalu z zapaleniem oskrzeli, ponieważ wtedy program lekowy nie obejmował dzieci urodzonych po 28. tygodniu ciąży. Dzięki Ministerstwu Zdrowia od 1 marca 2018 roku program profilaktyki zakażeń wirusem RS został rozszerzony i teraz z zabezpieczenia mogą skorzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe