PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Ortopeda. Kolano - więzadło krzyżowe przednie. Technika operacyjna rekonstrukcji WKP

Zabiegi rekonstrukcji WKP przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym z opaską niedokrwienną napełnianą po artroskopowej inspekcji kolana i przed pobraniem przeszczepu więzadła. Z cięcia o długości 8 cm ponad przebiegiem więzadła rzepki, zachodzącego po ok. 1 cm nad dolny biegun rzepki i okolicę guzowatości, odsłaniane jest warstwowo więzadło rzepki. więcej »

Ortopeda. Artroskopowa rekonstrukcja WKP kolana

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego (najczęściej przedniego) może zostać wykonana wieloma sposobami. Standard to rekonstrukcja pod kontrolą artroskopową z użyciem własnych tkanek pacjenta (o ile nie były one wcześniej uszkodzone lub wykorzystane do zabiegów). więcej »

Ortopeda. Uszkodzenie chrząstki. Chondromalacja

Chondromalacja (rozmiękanie chrząstki w tłumaczeniu dosłownym) to choroba prowadząca do destrukcji tkanki chrzęstnej. Obecnie coraz rzadziej używa się tego określenia zastępując je sformułowaniem ubytek lub uszkodzenie chrząstki (np. III stopnia). Podział uszkodzeń lub chondromalacji pochodzi z 1961 roku od Outerbridge'a. więcej »

Ortopeda. Stenoza kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym

Stenoza (czyli zwężenie) kanału kręgowego jest schorzeniem wynikającym najczęściej ze stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i występuje zwykle u osób po czterdziestym roku życia, częściej u mężczyzn. Do zrozumienia przedstawionych poniżej zagadnień potrzebna jest znajomość podstawowych pojęć z zakresu anatomii kręgosłupa. więcej »

Ortopeda. Medycyna sportowa. Aktywność fizyczna. Urazy narządu ruchu

Każdy z nas ma własny, indywidualny wzorzec zachowań ruchowych. Dla jednych "ruch" oznacza dziesięciominutowy spacer z psem, dla innych mniej niż 2 godziny zajęć fitness 3-4 razy w tygodniu to już "brak ruchu"! Potrzeba ruchu jest czymś ogromnie indywidualnym i zmiennym, np. człowiek aktywny około 6 tys. razy dziennie zapoczątkowuje zgięcie w stawie ramiennym, a człowiek pasywny, oglądacz telewizji - 2,5 tys. Pomiędzy ludźmi zdrowymi różnica w ilości ruchów stawem ramiennym około 3,5 tys. zgięć na dobę! Aby "nic nie robić" trzeba wykonać około 1,5 tys. ruchów jedną nogą dziennie, zaś człowiek aktywny wykonuje około aż 10 tys. kroków. więcej »

Ortopeda. Medycyna sportowa. Aktywność fizyczna. Urazy narciarskie

Człowiek, który prowadzi siedzący tryb życia wykonuje około 1,5 tys. ruchów nogą dziennie. Człowiek aktywny stawia około 10 tys. kroków dziennie (co odpowiada dystansowi ok. 7 km). Nasze kolana są więc bardzo różnie używane, obciążane i starzeją się w różnym tempie. Ludzie, którzy mają w sobie potrzebę ruchu, lubią sport, aktywny wypoczynek, biorą udział w różnych zajęciach ruchowych, często wybierają sobie pracę, która wymaga aktywności fizycznej, dyspozycyjności przez wiele godzin. więcej »

Ortopeda. Chirurgia ręki. Przykurcz Dupuytrena i reumatoidalne zapalenie stawów

Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena) najczęściej dotyczy powierzchni dłoniowej ręki (rozcięgna dłoniowego a częściowo też powięzi palcowych), może jednak pojawić się również w obrębie grzbietu ręki i palców, podeszwy stóp, a nawet w obrębie członka. więcej »

Ortopeda. Chirurgia ręki. Zespoły uciskowy nn. obwodowych: zespół cieśni nadgarstka i zespół kanału nerwu łokciowego

Wybrane operacyjne procedury medyczne z zakresu chirurgii ręki w przypadku zespołów uciskowych nn. obwodowych, np.: zespołu cieśni nadgarstka oraz zespołu kanału nerwu łokciowego. więcej »

Chirurg ortopeda. Chirurgia ręki

Ortopedia - dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wrodzonych i nabytych zaburzeń narządu ruchu. Nowoczesne techniki diagnostyczne oraz metody leczenia zachowawczego i operacyjnego spowodowały, iż obecnie ortopedia zajmuje się również leczeniem... więcej »

Ortopeda. Podiatra. Leczenie problemów stóp. Paluchy koślawe (tzw. halluxy)

Dane epidemiologiczne wskazują, że do leczenia operacyjnego paluchów koślawych (halluxów) kwalifikuje się 0,5% populacji naszego kraju. Na zalecaną terapię decyduje się znikomy odsetek potencjalnych pacjentów, spośród których 90% to kobiety. Są one grupą, u której dolegliwość ta występuje wyjątkowo często i szczególnie dla nich jest ona uciążliwa. więcej »

Ortopeda. Medycyna sportowa. Szanse powrotu do sportu.

Jest mi bardzo smutno, że w sporcie funkcjonuje tak wiele potocznych sformułowań, które mają błahy wydźwięk (np. pęknięcie torebki stawowej, itp.). Bardzo często są to urazy poważne, wymagające właściwego leczenia, gdyż nieleczone albo leczone tylko upływem czasu powodują nawroty lub konieczność zaprzestania treningu. więcej »

Ortopeda. Staw kolanowy. Technika operacyjna rekonstrukcji WKP

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - największy staw u człowieka - ma szerokość ok. 11-12 cm i posiada bardzo silnie rozbudowany aparat więzadłowy. W kolanie znajdują się dwa więzadła krzyżowe: przednie - hamuje ruch piszczeli ku przodowi (ACL, łac. ligamentum cruciatum anterius) i tylne - uniemożliwia ślizg ku tyłowi (PCL, łac. ligamentum cruciatum posterius). więcej »

Ortopeda. Uszkodzenia ścięgna Achillesa. Medycyna sportowa

Starożytni historycy nie wyjaśnili dokładnie, czy uraz Achillesa, greckiego bohatera spod Troi, był otwartym uszkodzeniem ścięgna piętowego w wyniku postrzelenia strzałą z łuku przez Parysa, czy też zerwaniem, którego doznał w trakcie igrzysk. Od tego czasu ścięgno piętowe nosi jego imię. więcej »

Ortopeda. Urazy stawu skokowego - anatomia więzadeł, diagnostyka i leczenie

Staw skokowy jest idealnym przykładem współpracy aparatu więzadłowego, mięśni i ukształtowania kostnego końców stawowych. Zbudowany jest w formie zbliżonej do czopa stolarskiego. Przy ustawieniu stopy w pozycji neutralnej lub w zgięciu grzbietowym szerszy wymiar bloczka kości skokowej idealnie „rygluje” się w widełkach utworzonych przez końce kości piszczelowej i strzałkowej. więcej »

Ortopeda. Zespół posturalny (wada postawy) płasko-koślawy

Bardzo często zgłaszają się do mnie osoby w różnym wieku z podobnymi dolegliwościami: bóle kolan (szczególnie przy chodzeniu po schodach), bóle odcinka L-S kręgosłupa i deformacja koślawa paluchów. Wzbudza ich zdziwienie, gdy - podczas badania klinicznego - wymagam rozebrania się do bielizny i oceniam całą sylwetkę. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe