PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

„Profesor od bocianów” pokazuje świat niewidomym

Jeszcze kilka miesięcy temu prowadził zajęcia na Politechnice Warszawskiej. Teraz niemal niewidzący dr inż. Janusz Rozum, zwany "profesorem od bocianów", popularyzuje ekologię w Polskim Związku Niewidomych, a wiedzę o osobach niewidomych - wśród osób widzących. więcej »

Dwutlenek węgla kontroluje temperaturę Ziemi

Para wodna i chmury są głównymi czynnikami efektu gazów cieplarnianych na Ziemi. Nowy model wiążący ze sobą ocean i atmosferę pokazuje jednak, że temperatura planety ostatecznie zależy od poziomu dwutlenku węgla atmosferze - pisze serwis EurekAlert. więcej »

Badania klimatu z nosem w zielniku

Rośliny zerwane nawet 150 lat temu przez kolekcjonerów z epoki wiktoriańskiej i przechowywane w wielu kolekcjach na całym świecie, mogą się stać nowym źródłem danych na temat skutków zmian klimatu - czytamy w piśmie "Journal of Ecology". więcej »

Eksperci: woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia

Ponad 60 proc. Polaków boi się pić wodę z kranu i nie ma do niej zaufania. Tymczasem w 90 proc. jest ona czysta pod względem biologicznym - zapewniali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Z badań OBOP przeprowadzonych w 2009 r. wynika, że 49 proc. Polaków nie odważy się napić nieprzygotowanej wody kranowej. 57 proc. szuka dla niej alternatywy w postaci wody mineralnej czy oligoceńskiej, a 11 proc. decyduje się na użycie systemów filtrujących. więcej »

Komercyjne farmy żywności organicznej produkują lepsze owoce i mają lepsze gleby

Komercyjne farmy żywności organicznej produkują truskawki o wyraźniejszym smaku i bardziej odżywcze oraz pozostawiają glebę zdrowszą i bardziej zróżnicowaną genetycznie - wynika ze studium naukowców z Washington State University (WSU). więcej »

Czescy naukowcy pomogą w utylizacji toksycznych odpadów w Jaworznie

Stworzona przez czeskich naukowców przenośna instalacja do unieszkodliwiania toksycznych odpadów pomoże w utylizacji szkodliwych pozostałości po zakładach azotowych w Jaworznie (Śląskie). To część międzynarodowego projektu Foks, służącego ochronie wód podziemnych. Tym samym realizowany od 2008 r. projekt wejdzie w najważniejszy etap realizacji. Równolegle, do rozbrajania jednej z największych śląskich "bomb ekologicznych", stosowane są dwie inne metody. więcej »

Greenpeace: uprawy GMO nie dają większych plonów

Uprawy genetycznie modyfikowane nie dają większych plonów niż uprawy tradycyjne - twierdzi Greenpeace, powołując się na raport "Prawdziwe koszty upraw GMO". Swój sprzeciw wobec takich upraw ekolodzy i naukowcy przedstawili na konferencji prasowej. więcej »

Ekologiczne wynalazki dla niepełnosprawnych na PW

Wózek inwalidzki wjeżdżający po schodach, miejski elektryczny ECO-samochód, dostosowany do potrzeb osób na wózkach, egzoszkielet umożliwiający osobom z niedowładem nóg chodzenie - to tylko niektóre projekty, nad którymi pracuje zespół projektu ECO-Mobilność z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. więcej »

W czasie suszy - geokompozyty

Nad materiałem zatrzymującym w ziemi wodę opadową, który może ułatwić roślinom wegetację w niekorzystnych warunkach, pracują naukowcy z Wrocławia i Katowic. Wynalazek będzie przydatny przy umocnieniach biotechnicznych skarp i nasypów, przy sadzeniu roślin na słabych glebach, a także przy przechowywaniu i transporcie roślin ozdobnych. więcej »

Eksperci: małe dawki promieniowania są nieszkodliwe dla zdrowia

Promieniowanie w małych dawkach nie szkodzi zdrowiu, a wręcz może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór – mówili eksperci podczas czwartkowej konferencji "Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce". Spotkanie w Warszawie zorganizowało Stowarzyszenie Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej – Seren. więcej »

Ekologiczny hotel zachęca gości do pedałowania

Duński hotel wpadł na pomysł, by oferować darmowy posiłek gościom, którzy wsiądą na rowerek treningowy i wyprodukują przynajmniej 10 watogodzin energii elektrycznej - informuje Reuters. więcej »

EFSA czuwa nad tym, co jemy

Czuwający nad bezpieczeństwem żywności w UE Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) chce zatrudnić więcej ekspertów z Polski doceniając wysoki poziom ich kompetencji - poinformowała na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor tej instytucji, Catherine Geslain-Laneelle. więcej »

Brytyjskie powietrze skraca życie o 9 lat

Zanieczyszczone brytyjskie powietrze wdychane przez ludzi powoduje, że długość trwania życia jest krótsza o 9 lat - wynika z raportu Komisji Audytu Środowiskowego brytyjskiej Izby Gmin. Z raportu wynika też, że zanieczyszczone powietrze jest przyczyną zwiększonej zapadalności ludzi na choroby układu oddechowego - podaje internetowy serwis "Newscientist". więcej »

Hongkong. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza w Hongkongu osiągnęło w poniedziałek rekordowy poziom, co skłoniło władze do wydania zalecenia, by mieszkańcy unikali wychodzenia na dłużej z pomieszczeń. więcej »

Kampania ekologiczna „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”

O ekologicznych grzechach - spalaniu śmieci, wywożeniu ich do lasu, niesegregowaniu ich - opowiada nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska "Nie zaśmiecaj swojego sumienia", która we wtorek ruszyła w telewizji, radiu i internecie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe