PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Badacze: Zwierzęta chronią dzieci przed alergią

By uchronić swe dziecko przed atopowym zapaleniem skóry znanym, jako pokrzywka, jeszcze w okresie prenatalnym należy przebywać w środowisku zwierząt hodowlanych i kotów - przekonują naukowcy z University of Zurich. więcej »

CBOS: większość Polaków przekonana, że jada zdrowo

Trzy czwarte respondentów CBOS uważa, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo; jednak nawyki żywieniowe odbiegają od zaleceń dietetyków dotyczących np. jedzenia jarzyn, owoców i ryb - zauważa ośrodek w sondażu, którego wyniki PAP otrzymała 15 listopada. więcej »

„Profesor od bocianów” pokazuje świat niewidomym

Jeszcze kilka miesięcy temu prowadził zajęcia na Politechnice Warszawskiej. Teraz niemal niewidzący dr inż. Janusz Rozum, zwany "profesorem od bocianów", popularyzuje ekologię w Polskim Związku Niewidomych, a wiedzę o osobach niewidomych - wśród osób widzących. więcej »

Dwutlenek węgla kontroluje temperaturę Ziemi

Para wodna i chmury są głównymi czynnikami efektu gazów cieplarnianych na Ziemi. Nowy model wiążący ze sobą ocean i atmosferę pokazuje jednak, że temperatura planety ostatecznie zależy od poziomu dwutlenku węgla atmosferze - pisze serwis EurekAlert. więcej »

Badania klimatu z nosem w zielniku

Rośliny zerwane nawet 150 lat temu przez kolekcjonerów z epoki wiktoriańskiej i przechowywane w wielu kolekcjach na całym świecie, mogą się stać nowym źródłem danych na temat skutków zmian klimatu - czytamy w piśmie "Journal of Ecology". więcej »

Eksperci: woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia

Ponad 60 proc. Polaków boi się pić wodę z kranu i nie ma do niej zaufania. Tymczasem w 90 proc. jest ona czysta pod względem biologicznym - zapewniali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Z badań OBOP przeprowadzonych w 2009 r. wynika, że 49 proc. Polaków nie odważy się napić nieprzygotowanej wody kranowej. 57 proc. szuka dla niej alternatywy w postaci wody mineralnej czy oligoceńskiej, a 11 proc. decyduje się na użycie systemów filtrujących. więcej »

Komercyjne farmy żywności organicznej produkują lepsze owoce i mają lepsze gleby

Komercyjne farmy żywności organicznej produkują truskawki o wyraźniejszym smaku i bardziej odżywcze oraz pozostawiają glebę zdrowszą i bardziej zróżnicowaną genetycznie - wynika ze studium naukowców z Washington State University (WSU). więcej »

Czescy naukowcy pomogą w utylizacji toksycznych odpadów w Jaworznie

Stworzona przez czeskich naukowców przenośna instalacja do unieszkodliwiania toksycznych odpadów pomoże w utylizacji szkodliwych pozostałości po zakładach azotowych w Jaworznie (Śląskie). To część międzynarodowego projektu Foks, służącego ochronie wód podziemnych. Tym samym realizowany od 2008 r. projekt wejdzie w najważniejszy etap realizacji. Równolegle, do rozbrajania jednej z największych śląskich "bomb ekologicznych", stosowane są dwie inne metody. więcej »

Greenpeace: uprawy GMO nie dają większych plonów

Uprawy genetycznie modyfikowane nie dają większych plonów niż uprawy tradycyjne - twierdzi Greenpeace, powołując się na raport "Prawdziwe koszty upraw GMO". Swój sprzeciw wobec takich upraw ekolodzy i naukowcy przedstawili na konferencji prasowej. więcej »

Ekologiczne wynalazki dla niepełnosprawnych na PW

Wózek inwalidzki wjeżdżający po schodach, miejski elektryczny ECO-samochód, dostosowany do potrzeb osób na wózkach, egzoszkielet umożliwiający osobom z niedowładem nóg chodzenie - to tylko niektóre projekty, nad którymi pracuje zespół projektu ECO-Mobilność z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. więcej »

W czasie suszy - geokompozyty

Nad materiałem zatrzymującym w ziemi wodę opadową, który może ułatwić roślinom wegetację w niekorzystnych warunkach, pracują naukowcy z Wrocławia i Katowic. Wynalazek będzie przydatny przy umocnieniach biotechnicznych skarp i nasypów, przy sadzeniu roślin na słabych glebach, a także przy przechowywaniu i transporcie roślin ozdobnych. więcej »

Eksperci: małe dawki promieniowania są nieszkodliwe dla zdrowia

Promieniowanie w małych dawkach nie szkodzi zdrowiu, a wręcz może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór – mówili eksperci podczas czwartkowej konferencji "Czarnobyl lekcją dla energetyki jądrowej w Polsce". Spotkanie w Warszawie zorganizowało Stowarzyszenie Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej – Seren. więcej »

Ekologiczny hotel zachęca gości do pedałowania

Duński hotel wpadł na pomysł, by oferować darmowy posiłek gościom, którzy wsiądą na rowerek treningowy i wyprodukują przynajmniej 10 watogodzin energii elektrycznej - informuje Reuters. więcej »

EFSA czuwa nad tym, co jemy

Czuwający nad bezpieczeństwem żywności w UE Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) chce zatrudnić więcej ekspertów z Polski doceniając wysoki poziom ich kompetencji - poinformowała na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor tej instytucji, Catherine Geslain-Laneelle. więcej »

Brytyjskie powietrze skraca życie o 9 lat

Zanieczyszczone brytyjskie powietrze wdychane przez ludzi powoduje, że długość trwania życia jest krótsza o 9 lat - wynika z raportu Komisji Audytu Środowiskowego brytyjskiej Izby Gmin. Z raportu wynika też, że zanieczyszczone powietrze jest przyczyną zwiększonej zapadalności ludzi na choroby układu oddechowego - podaje internetowy serwis "Newscientist". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe