Spaliny bardziej zabójcze niż wypadki
Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem ulicznym powoduje dwukrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe – wynika z badania jakości powietrza w Wielkiej Brytanii. więcej »
Początek astronomicznej wiosny
Rankiem, 20 marca (godz. 6:14), Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku. więcej »
Powstała pszenica odporna na zasolenie gleb
Pszenicę, która toleruje duże zasolenie gleb, dając w trudnych warunkach plon o jedną czwartą wyższy niż normalnie, wyhodowali naukowcy z Australii - informuje australijska agencja badawcza CSIRO. więcej »
66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO
66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO, a ponad 48 proc. deklaruje, że nie zetknęło się z pojęciem organizmów modyfikowanych genetycznie - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Wyniki badania, które jest częścią prowadzonego przez CNK Projektu GENesis - poświęconego osiągnięciom biotechnologii, zaprezentowano w środę w siedzibie "Kopernika". więcej »
Maniok - roślina uprawna doskonała na czas globalnego ocieplenia
Maniok to krzew z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, uprawia się go również w Afryce czy Indonezji. Maniok to główny składnik diety ponad 800 mln ludzi na świecie i ma największy po pszenicy i ryżu wkład w światową podaż kalorii. więcej »
Populacja makrelowatych zmniejszyła się w ostatnim półwieczu o 60 proc.
Liczba ryb z rodziny makrelowatych uległa w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszeniu o ponad 60 proc. Największe straty notowane są w przypadku tuńczyka błękitnopłetwego, którego populacja uległa 80-procentowej redukcji - wynika ze studium zespołu badawczego z uniwersytetu w La Corunie. więcej »
Grzyby są pomocne w walce z ołowiem w glebach
Grzyby mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniami gleb ołowiem. Okazuje się, że potrafią wiązać ten metal i zamieniać go w trwałą, mineralną formę - piromorfit - czytamy w "Current Biology". więcej »
Rok 2011 w polskiej ekologii i ochronie przyrody
Porozumienie państw świata na konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA), sopockie nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE i sprzedaż przez Polskę kolejnej partii uprawnień do emisji CO2 - to ważniejsze wydarzenia w polskiej ekologii w mijającym roku. więcej »
Kamery chronią kaliskie lasy przed śmieciarzami
Kilka kamer umieściło w różnych miejscach Nadleśnictwo Kalisz. Według nadleśniczego Wiesława Chojnackiego nie chodzi tylko o złodziei choinek, ale przede wszystkim o uchronienie lasów przed śmieciarzami i kradzieżami przygotowanego do sprzedaży drewna. więcej »
Kanada wciąż jest zobligowana do walki z globalnym ociepleniem
Christiana Figueres, sekretarz generalna Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyznaje, że jest zaskoczona decyzją Kanady, która została ogłoszona wkrótce po tym, jak ponad 190 krajów osiągnęło z trudem wywalczone porozumienie w Durbanie - informuje AFP. więcej »
Z Bałtyku wyłowiono 6 ton sieci
Aż sześć ton sieci - widm wyłowiono z Bałtyku w ramach tegorocznej akcji, prowadzonej przez organizację ekologiczną WWF Polska we współpracy z rybakami - poinformowała WWF. więcej »
Decyzja Brazylii zaszkodzi puszczy amazońskiej i klimatowi
Zdaniem organizacji ekologicznej WWF prawo przyjęte przez Senat Brazylii toruje drogę dalszej nielegalnej wycince lasów, faworyzując rolnictwo i hodowlę bydła kosztem unikatowej przyrody Amazonii, wydłuża okres bezkarności za jej niszczenie i zaszkodzi klimatowi. więcej »
Orzechy włoskie - wyjątkowo zagrożone przez zmiany klimatu
Cieplejsze i coraz bardziej suche lata, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, grożące nam wskutek ocieplenia, mogą się okazać zgubne dla orzechów włoskich - drzew cenionych ze względu na smaczne nasiona i drewno - ostrzegają naukowcy z USA. więcej »
Jak zadbać, by w wigilię zawsze była ryba
Kupując ryby lub owoce morza na wigilijny stół warto wiedzieć, jakie gatunki wybrać, by nie przykładać ręki do ich zagłady i niszczenia środowiska – postuluje organizacja ekologiczna WWF, która wydała zaktualizowaną edycję poradnika "Jaka ryba na obiad?" więcej »
Śmieci w oceanach uśmiercają co roku ponad milion zwierząt
Z powodu śmieci w oceanach co roku ginie ponad milion zwierząt. Na lądzie odpady piętrzą się na wysypiskach, zasypują lasy i płoną w domowych piecach. Tak być nie musi, jeśli zdołamy zmienić choć kilka przyzwyczajeń – uważają przedstawiciele WWF Polska. więcej »