Książki. 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
Strona główna » Poczekalnia » Książki » 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

POCZEKALNIA. Książki

Paweł Zubrzycki-Pykacz

zdrowemiasto.pl | dodane 22-10-2010

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
Autor: Kevin Steede
 

Konsekwentny rozkład czynności

Zapewniając dzieciom konsekwencję i strukturę, pomagamy im rozwiązać jeden z ich najczęstszych problemów, dotyczący wykonywania porannych i wieczornych czynności rutynowych. Rodzice na ogół skarżą się, że obudzenie dziecka i przygotowanie go do szkoły to proces bardzo stresujący zarówno dla nich, jak i dla dzieci.

Być może brzmi to banalnie, ale powtarzanie tych samych czynności każdego ranka i wieczora w dużym stopniu redukuje stres, to znaczy kłótnie, przepychanki i podstępne przekupywanie dzieci, aby w końcu się one ubrały, najadły lub umyły. Struktura daje również komfortowe poczucie przewidywalności, które pomaga uchronić czynności rutynowe przed zamianą w walkę między rodzicem a dzieckiem.

Będąc już po takiej lekcji, mogę śmiało powiedzieć, że Lindsey i ja rzadko kłócimy się o poranne lub wieczorne czynności rutynowe. Brak konfliktów na tym tle ma swe źródło w rutynie, którą parę lat temu ustaliłem razem z córką.

Każdego ranka budzę Lindsey, a następnie idę pod prysznic. Kiedy ja się kąpię, ona ubiera się i wykonuje swe codzienne czynności (ściele łóżko, karmi psa). Potem robię śniadanie i siadamy do niego razem, zanim odwiozę ją do szkoły.

Z podobną konsekwencją odbywają się czynności rutynowe wieczorem. Lindsey odrabia lekcje, podczas gdy ja przygotowuję obiad. Potem razem jemy i rozmawiamy o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia. Kiedy ja zmywam naczynia, ona kończy odrabiać lekcje i idzie na górę wziąć prysznic, umyć zęby i przebrać się w piżamę. Potem sprawdzam odrobione zadanie domowe i poświęcam chwilkę czasu, by spokojnie poczytać jej książkę, pobawić się z nią lub po prostu porozmawiać.

Takie czynności mogą wydawać się nudne dla kogoś, kto nie ma dzieci. Jest to jednak zbawieniem dla rodzica, który nie musi walczyć o każdą kolejną czynność. Ponieważ nasza rutyna jest strukturą dobrze zorganizowaną, nie ma powodów do nieporozumień. Ustalenie podobnych czynności rutynowych dla twoich dzieci początkowo wymagać będzie wysiłku. Usiądź z nimi i przedyskutuj nowe rutynowe postępowanie. Bądź stanowczy i pozytywnie nastawiony oraz zjednaj sobie ich poparcie. Po rozmowie z dziećmi rozpocznij wdrażanie tej rutyny aż do skutku!

Oczywiście nie jest możliwe bezwzględne stosowanie się do ustalonej rutyny ciągle i bez przerwy każdego dnia. Różne rzeczy mogą się przytrafić. Istotne jednak jest trzymanie się jej tak ścisłe, jak to tylko możliwe, gdyż poranne i wieczorne czynności rutynowe dają dzieciom tak ważne dla nich poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli przewidujesz, że danego wieczoru sekwencja czynności rutynowych będzie musiała się trochę zmienić, w miarę możliwości uprzedź o tym dziecko. Przewidzenie zmiany w rutynie pomaga dzieciom zrozumieć tę zmianę i lepiej sobie z nią poradzić. Na przykład, jeśli dowiedziałeś się, że musisz wyjść wcześniej do pracy na umówione spotkanie, usiądź z dziećmi i powiedz im o tym poprzedniego wieczora. Uprzedź, że będą musiały wstać o 6.00, a nie o 6.30, tak jak zwykle. Powiedz im także, że chciałbyś, aby pomogły ci i przygotowały się rano tak szybko, jak to tylko możliwe oraz zapewnij je, że to docenisz. Nie zapomnij następnego dnia pochwalić je za współpracę. Zasiejesz w dzieciach dobre ziarnko, które da o sobie znać, gdy znów pojawi się nieunikniony wyjątek od codziennego schematu postępowania.


Paweł Zubrzycki-Pykacz, 22-10-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe