PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zadowolona, ale… zmęczona. Portret współczesnej Polki

Rodzina jest najważniejsza i to wokół niej Polki organizują swoje życie. Są szczęśliwe i zadowolone, ale na co dzień często czują się zmęczone i zestresowane. Aż 91% Polek chciałoby dzielić obowiązki domowe z członkami rodziny. Według 78% ankietowanych, kobiecie trudno jest wybić się zawodowo. Co trzecia uważa, że najważniejsza jest atrakcyjność. Presja doskonałości jest duża – a jakie są jej konsekwencje? więcej »

Złudna obietnica „diety cud”

Kolorowe magazyny i telewizja co chwila donoszą o nowo opracowanych „dietach cud” rzekomo gwarantujących redukcję masy ciała bez efektu jo-jo. Mimo że rozum podpowiada, iż to kolejny chwyt marketingowy lub zwykła nieprawda, mamy nadzieję, że nowa błyskawiczna dieta pomoże nam szybko zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Dlaczego wciąż wpadamy w tę pułapkę? więcej »

Programy profilaktyczne raka szyjki macicy – czy korzystanie z nich powinno być obowiązkowe?

Rak szyjki macicy (RSM) to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet – każdego roku notuje się około 13 przypadków na każde 100 tys. rodaczek. Z powodu stosunkowo dużej umieralności na tę chorobę wynikającej m.in. z późnej diagnostyki stworzono wiele programów zachęcających kobiety do regularnego wykonywania badań cytologicznych. Czy korzystanie z nich ma sens? więcej »

Co należy wiedzieć o pielęgnacji twarzy?

Jesienią i zimą nasza twarz wymaga nieco innych kosmetyków niż w sezonie wiosenno-letnim. Co więcej, trzeba dopasować je do naszego typu cery i wziąć pod uwagę ewentualne alergie. Jak nie dać się zwariować i wybrać odpowiednie produkty? więcej »

Jak rozmawiać z lekarzem w celu dobrania najlepszej dla Ciebie metody antykoncepcji hormonalnej?

Rodzaj stosowanej antykoncepcji hormonalnej zależy zarówno od aktualnego stanu zdrowia kobiety, jak również od jej stylu życia, potrzeb i dodatkowych oczekiwań względem antykoncepcji. Dobranie odpowiedniego leku wymaga szczegółowego wywiadu, przeprowadzenia badań, a często też obserwacji reakcji na konkretne np. pigułki antykoncepcyjne. Zdarza się, że mimo indywidualnego dobrania rodzaju antykoncepcji hormonalnej, kobieta ma dolegliwości fizyczne lub np. zauważa spadek pożądania. Ważna jest wtedy szczera rozmowa z lekarzem... więcej »

Sekrety gładkich nóg

Często przyglądając się naszym koleżankom z zazdrością zwracamy uwagę na ich zadbane, pozbawione niedoskonałości nogi. Zamiast czekać na odpowiedni moment, by zapytać je o sposoby ich pielęgnacji, dowiedz się, jak sprawić, by twoje nogi zachwycały wyglądem i nieskazitelną gładkością. więcej »

Starzenie się skóry

Proces starzenia się skóry, choć jest naturalny, spędza wielu kobietom sen z powiek. Która z pań nie poszukuje oznak nadchodzącej zbyt szybko starości, wypatrując pierwszych zmarszczek w lustrze przy codziennej toalecie? Po czym poznać, że skóra się starzeje? więcej »

Co należy wiedzieć o nietrzymaniu moczu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu to dzisiaj jedna z dziesięciu najpowszechniejszych dolegliwości. Występuje zdecydowanie częściej niż nadciśnienie czy cukrzyca, jednak ze względu na jej intymność wciąż wstydzimy się o niej mówić. Jak sobie z nią radzić? więcej »

Jak prawidłowo się odżywiać i ćwiczyć w ciąży

Ciąża to piękny i niezapomniany okres w życiu kobiety. Jednak, by tak właśnie przebiegał, konieczne są systematyczne kontrole lekarskie, odpowiednie żywienie i adekwatna do stanu zdrowia matki aktywność fizyczna – fundamenty zdrowia matki i dziecka. Poniżej w zwarty sposób przedstawiamy główne zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej kobiety we wszystkich trymestrach ciąży. więcej »

Jak dbać o ranę powstałą w wyniku zespołu stopy cukrzycowej?

Z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań wynika, iż 35% osób chorych na cukrzycę uważa, że w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej wystarczy stosować odpowiednie leki wyrównujące poziom cukru. Tylko 18% badanych wskazało na połączenie przyjmowania leków i odpowiedniej pielęgnacji stopy. Eksperci podkreślają, że na każdym etapie leczenia stopy cukrzycowej przyjmowanie leków, kontrola poziomu cukru, itp. musi łączyć się z leczeniem miejscowym. więcej »

Długość urlopu macierzyńskiego jest odpowiednia? Opinie kobiet

Z najnowszego badania opinii wśród rodziców na temat nowych zasad przyznawania urlopów macierzyńskich, które wprowadzono w życie w czerwcu tego roku wynika, że więcej niż połowa badanych uważa, iż aktualna długość urlopu macierzyńskiego jest odpowiednia, ale tacierzyński powinien trwać dłużej. W badaniu wzięło udział 4956 kobiet. więcej »

O zaawansowanym raku piersi

Profilaktyka raka piersi i wczesna postać choroby to tematy, o których opinia publiczna mówi otwarcie. Niestety, zaawansowany rak piersi to temat, który wciąż poruszany jest zbyt rzadko. Ta społeczna niewiedza może powodować, że u kobiet, u których diagnozuje się zaawansowaną postać raka piersi, pojawia się strach i wiele obaw. więcej »

Jakie znaczenie dla zdrowia kobiety w ciąży mają foliany?

Kwas foliowy, zwany również witaminą B9, jest tym związkiem, o poziom którego trzeba zadbać szczególnie w czasie ciąży. O ile uzupełnianie niedoborów większości witamin, polega najczęściej tylko i wyłącznie na spożywaniu odpowiednich produktów spożywczych, o tyle w przypadku kwasu foliowego, dobrze zbilansowana dieta w ciąży może okazać się niewystarczająca. Dlaczego? więcej »

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Eksperci zgromadzeni w ubiegłym tygodniu na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością. więcej »

Dieta w okresie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie potomstwa

Dieta jest niezwykle istotna dla optymalnego rozwoju umysłowego człowieka, a coraz więcej badań pokazuje, że także odżywianie kobiety ciężarnej oraz sposób żywienia we wczesnym okresie życia dziecka wpływają na długoterminowe zdrowie człowieka, dobre samopoczucie i rozwój mózgu. Wszystkie składniki odżywcze są ważne w tym procesie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe