Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-07-2016


 
Objawy takie jak zapchany nos, ból głowy lub drapanie w gardle zazwyczaj kojarzy się z przeziębieniem albo niegroźną infekcją. Jednak często zamiast zwykłego przeziębienia może nam się przydarzyć zapalenie zatok. Może to nastąpić w okresie jesienno-zimowym, ale też i latem, kiedy jesteśmy poddawani ciągłej zmianie temperatur ze względu na panujące upały i klimatyzację.

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Stan zapalny zatok przynosowych może pojawić się niespodziewanie lub w wyniku przewlekłej infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która w pierwszej chwili przypomina przeziębienie. Wystąpieniu stanu zapalnego zatok sprzyjają wszelkie zmiany w organizmie związane z zaburzeniami oczyszczania śluzówek nosa, różnego rodzaju podrażnienia w okolicy jamy nosowej czy też ogólne obniżenie odporności.

Czynniki, jakie mogą wpływać na podatność na zachorowanie na zapalenie zatok, to częste pływanie i nieprawidłowe suszenie okolic głowy, tendencja do uczuleń i alergii, astma oskrzelowa. A także zanieczyszczenie środowiska, szczególnie przez pyły i dymy, w tym dym papierosowy. Czynniki anatomiczne, czyli skrzywiona przegroda nosowa, a także choroby typu mukowiscydoza lub bycie nosicielem bakterii paciorkowców typu A.

Bezpośrednimi przyczynami wystąpienia zapalenia zatok są najczęściej infekcje bakteryjne lub wirusowe górnych dróg oddechowych. Proces chorobotwórczy powoduje rozprzestrzenienie się ogniska zapalnego na zatoki przynosowe. Obrzęk błon śluzówek nosa często powoduje zatykanie się ujścia zatok, co wzmaga mnożenie bakterii. Nawracające zapalenia zatok mogą być spowodowane specyficzną budową nosa, nieprawidłowym leczeniem pierwotnego zakażenia lub dużą podatnością na infekcję i przebywaniem w niesprzyjającym środowisku.

Objawy jakie charakteryzują chorobę to przede wszystkim uczucie zatkanego nosa, trudności z pozbywaniem się wydzieliny, bóle głowy oraz części twarzy w zależności od rodzaju zakażonej zatoki (ból możliwy w okolicach szczęki, czoła, między oczami, w okolicach uszu). Inne objawy, które mogą się pojawić w trakcie zakażenia to stany podgorączkowe, kaszel, ból gardła, spowodowany spływaniem wydzieliny i drażnieniem dolnych dróg oddechowych.

Jak sobie radzić z zatkanymi zatokami?Zapchane zatoki są bardzo uciążliwym problemem, osłabienie, nieprzespane noce, trudności z oddychaniem, to tylko niektóre trudności jakich doświadcza chory. Aby zredukować objawy, należy udać się do lekarza, który powinien w przypadku zakażenia bakteryjnego zaproponować antybiotyki i leki przeciwhistaminowe. We wspomaganiu leczenia choroby wykorzystuje się również leki z wysokim stężeniem środków przeciwbólowych (http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/infex-zatoki-teva/). Ważne, aby dany lek pomagał kompleksowo, leczył objawy ból głowy, obrzęk nosa i katar.

W przypadku podwyższonej temperatury ciała, powyżej 39 stopni Celsjusza, przewlekłych bólów głowy, znacznego ucisku i dyskomfortu w obrębie zatok, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nieleczony stan zapalny może przerodzić się nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok, które pojawia się kilka razy do roku i ma o wiele ostrzejszy przebieg niż pierwotny incydent.

Domowe sposoby na zatkany nos

W przypadku niezbyt uciążliwych objawów mogą pomóc domowe sposoby, które dają doraźną ulgę. Dobrym sposobem na odblokowanie zapchanych zatok jest zrobienie inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych np. sosnowego, eukaliptusowego czy z zielonej herbaty. 

Ważne jest również wzmacnianie osłabionego infekcją organizmu, wzbogacenie diety o liczne owoce i warzywa pomoże uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów. Warzywa, takie jak cebula lub czosnek mogą być również pomoce, dzięki swojemu leczniczemu zapachowi, który pomaga udrożnić zatkany nos choć na chwilę. Domowe sposoby na zapalenie zatok pomagają na krótko, jednak nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza.

W. Press, 28-07-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe