USG jamy brzusznej - co warto wiedzieć o badaniu?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » USG jamy brzusznej - co warto wiedzieć o badaniu?

USG jamy brzusznej - co warto wiedzieć o badaniu?

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-09-2022

Zdjęcie ilustracyjne
 
Często, gdy boli nas brzuch, sięgamy po doraźne leki przeciwbólowe. Tymczasem, gdy problem ten narasta bądź powtarza się, lekarze kierują nas na badania pozwalające określić stan naszego zdrowia. W przypadku jamy brzusznej jednym z najpopularniejszych badań jest USG. Na czym polega to badanie, kiedy należy je wykonać oraz z jakim kosztem powinniśmy się liczyć- odpowiadamy w poniższym materiale.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej


Badanie USG jamy brzusznej rekomendowane jest jako jedno z badań wchodzących w skład profilaktyki zdrowotnej każdego dorosłego człowieka. Badanie to powinno się wykonywać średnio co dwa lata, a skierowanie otrzymamy od lekarza rodzinnego, internisty, urologa bądź gastrologa.

Przeciwwskazań do wykonania USG jamy brzusznej nie istnieją - jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Wyjątkiem są pacjenci, którzy w dniu badania posiadają otwarte rany bądź uszkodzenia ciała w obrębie brzucha mogące prowadzić do bólu podczas samego USG. Nie ma to jednak związku z medycznym aspektem badania i nie wpływa na jego wynik. Mowa tu jedynie o dyskomforcie pacjenta.

Jeżeli chodzi o wskazania do wykonania badania, możemy wyróżnić m.in. często powtarzające się ostre i przewlekłe bóle brzucha, powracające nudności, wymioty, biegunki, czy szybka utrata masy ciała. Lekarz skieruje nas również na badanie, gdy wyczuje guzy w naszej jamie brzusznej, po urazach jamy brzusznej w celu kontroli a także gdy podejrzewa u nas kamicę żółciową bądź nerkową. Nie należy także zwlekać z wizytą u lekarza i badaniem, gdy pojawiają się krwawienia z układu moczowego, pokarmowego a także dróg rodnych. Szczególnym wskazaniem do regularnego wykonywania badań USG jamy brzusznej objęte są osoby, w których rodzinach kiedykolwiek miejsce miał nowotwór żołądka.

1usgbrzuchawarszawa.jpg

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie? Koszt USG jamy brzusznej w Warszawie to około 200 złotych.

Jak wygląda badanie i jak właściwie się do niego przygotować?


USG jamy brzusznej jest krótkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Jednak by miało sens, warto się do niego odpowiednio przygotować - minimum na 6 godzin przed badaniem zaprzestać spożywania posiłków. Na dzień przed zwróćmy uwagę, by nasza dieta była lekkostrawna - pokarm w żołądku, jelitach czy dwunastnicy może zaburzać obraz. Nie wolno również palić papierosów czy żuć gumy.

Wskazane jest spożywanie wody niegazowanej. Warto również – gdy cierpimy na gazy – przyjąć odpowiedni produkt na bazie simetikonu, który zmniejsza napięcie pęcherzyków gazu w naszych jelitach. Wybierając się na badanie ubierzmy się tak, by było nam nie tylko wygodnie, ale również diagnosta mógł łatwo odsłonić brzuch.

USG jamy brzusznej polega na zbliżeniu do brzucha specjalnej głowicy. Tuż przed tym, lekarz nałoży specjalny żel, który ma za zadanie usprawnić emitowanie i odbieranie fal przez maszynę. Lekarz będzie poruszał głowicą po naszym ciele – w obrębie brzucha –  diagnozując poszczególne narządy. Pacjent może również zostać poproszony o wstrzymanie powietrza na kilka sekund.

W. Press, 23-09-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe