Szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie

Szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 03-03-2017


 
Przeziębienie, katar czy gorączka mogą nas złapać o każdej porze roku, jednak najczęściej pojawiają się na przełomie pór roku. Pierwsze oznaki wiosny usypiają naszą czujność – zdejmujemy z głów czapki i rozpinamy kurtki. Niestety wirusy nie odchodzą wraz z zimą i szybko atakują zmęczone po okresie chłodu organizmy. Jak szybko uporać się z pierwszymi oznakami przeziębienia, aby nie rozwinęło się w poważniejszą chorobę?

Zaczyna się zazwyczaj niepozornymi objawami – bólem głowy, drapaniem w gardle, dreszczami lub ogólnym rozbiciem. Jeśli w porę zauważymy, że dopada nas przeziębienie możemy szybko zatrzymać postępującą chorobę. Ta nieprzyjemna infekcja górnych dróg oddechowych wywoływana jest przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową, np. poprzez kaszel lub kichanie albo kontakt z zakażonymi przedmiotami – klamkami, poręczami w autobusach, słuchawkami telefonu czy piciem ze wspólnej szklanki. Bardzo ważna zatem jest higiena rąk oraz ostrożność w dotykaniu rzeczy, szczególnie w miejscach publicznych. Jeśli jednak złapiemy wirusa i zacznie rozkładać nas przeziębienie warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Jakie są objawy przeziębienia?

Przeziębienie najczęściej objawia się zmęczeniem i osłabieniem, dlatego na początku możemy zrzucić to na przepracowanie lub stres. Zaraz potem przychodzą jednak inne symptomy, takie jak: drapanie w gardle, kichanie, a następnie ból gardła, wodnista wydzielina z nosa, kaszel i gorączka. Jeśli tylko zaobserwujemy te objawy możemy mieć pewność, że musimy reagować szybko oraz skutecznie, aby nie rozchorować się na dobre. Sprawdzone i efektywne sposoby na leczenie przeziębienia znajdziemy we własnej kuchni. To pierwsza „apteczka”, w której powinniśmy szukać pomocy. Domowe metody pomogą odetkać zatkany nos, obniżyć podwyższoną temperaturę i złagodzić chrypkę lub kaszel, co przyniesie ulgę oraz pozwoli wykonywać codzienne obowiązki.

leknabolglowy.jpg

Jak leczyć przeziębienie?

Naturalnym lekarstwem na przeziębienie będzie np. ciepła herbata z cytryną i imbirem, mleko z miodem i czosnkiem, napary z kwiatów lipy, domowy sok z malin, rosół lub grzane piwo. Napoje rozgrzewające i napotne wspomagają organizm w pozbywaniu się wirusów i produktów ich przemiany materii. Podczas przeziębienia, szczególnie w razie gorączki oraz potów, należy przyjmować dużo płynów najlepiej w postaci ciepłej wody mineralnej. Na gorączkę i ból głowy oraz mięśni najlepiej paracetamol, np. kapsułki Tabcin, które działają szybko i kompleksowo na wszystkie objawy przeziębienia. Więcej na temat leku można dowiedzieć się pod linkiem: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/przeziebienie/tabcin/. Uporczywą dolegliwością może być najpierw wodnisty, a następnie gęsty katar. Objawy kataru złagodzą krople obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Bardzo wygodne w użyciu są preparaty w postaci aerozolu z wodą morską. Udrożniają one drogi oddechowe i jednocześnie nawilżają wysuszone infekcją błony śluzowe. Na kaszel dodatkowo zastosujmy domowy syrop z cebuli zasypanej cukrem lub naturalny środek, np. z sosny, który nie tylko pomoże w uporczywym odruchu wykrztuśnym, ale też będzie działał przeciwzapalnie, osłonowo i bakteriobójczo.

Kiedy do lekarza?

Pamiętajmy, że przeziębienie jest wynikiem zakażenia wirusowego, dlatego też antybiotyki nie będą w tym przypadku skuteczne, chyba, że dojdzie do zakażenia bakteryjnego, ale o tym powinien zdecydować lekarz. Warto udać się na wizytę u specjalisty, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak: duszności, gorączka powyżej 38°C z trudnością do zbicia, silny kaszel utrzymujący się kilka dni, ból głowy, zatok lub ucha oraz symptomy przeziębienia nieustające przez dłużej niż 14 dni.

Jak zapobiegać?

Bardzo ważne w leczeniu przeziębienia jest… zapobieganie. Możemy to zrobić poprzez wspomaganie odporności organizmu. Ważne jest m.in. unikanie kontaktu z przeziębionymi osobami, częste mycie rąk i nie dotykanie twarzy w ciągu dnia, korzystanie ze środków odkażających na bazie alkoholu, codzienna aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie. Istotne jest także odpowiednie do temperatury ubranie, dzięki któremu nie będziemy się ani przegrzewać, ani wychładzać. Na koniec należy pamiętać o regularnym i odpowiednio długim śnie. A jak tylko poczujemy, że dopada nas przeziębienie warto mieć zawsze pod ręką szybko działający lek, np. Tabcin.

W.Press, 03-03-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe